Święty Florian. Rzeźba. Kubizm. Brąz. XX wiek.

1 000,00 zł
Brutto

Rzeźba tworzy kubistyczną zwartą bryłę z ledwie zaznaczonymi atrybutami męczennika.


Rzeźba rzadka bo niewiele jest współczesnych opracowań postaci świętych. Ta na dodatek trzyma się artystycznego rygoru i nie jest tylko prostym odwzorowaniem figurki świętego. Rzeźba tworzy kubistyczną zwartą bryłę z ledwie zaznaczonymi atrybutami męczennika. Jest, powiedziałbym, skromna, oszczędna, stworzona aby można było ją dość łatwo powielać w kolejnych odlewach. Taki był prawdopodobnie zamysł autora. Rzeźba została zakupiona w Polsce i jest, jak sądzę naszego rodzimego autorstwa. Nic w tym dziwnego bo Polska oprócz Austrii gdzie Florian się urodził, jest miejscem największego rozpowszechnienia kultu świętego. Do Polski w XII wieku sprowadzono z Rzymu relikwie świętego do Katedry w Krakowie. W roku 1436 Florian wraz z Wojciechem, Stanisławem i Wacławem został zaliczony do głównych patronów Polski. Wspomina o nim Bogurodzica, uroczystości sprowadzenia kości męczennika na Wawel opisuje w swej kronice Długosz.

Św. Florian jest patronem szczególnie niebezpiecznych zawodów strażaków, hutników, kominiarzy. Jego wstawiennictwo ma chronić przed pożarem, wojną, powodzią i co dziś szczególnie ważne, skażeniem środowiska naturalnego.

Rzeźba jest umieszczona na marmurowej podstawie o wymiarach 10 na 10 na 5 cm. Sam brąz ma prawie 30 cm. wysokości i 8 cm. szerokości.

Specyficzne kody