Tygrys pożerający zdobycz. Nicolas Kennett. Brąz.

3 000,00 zł
Brutto

W początkowym okresie twórczości i z tego okresu pochodzi zapewne oferowany przeze mnie brąz, mistrzami Kennetta byli Fermiet, Bugatti i Barye.


Nicolas Kennett urodził się w roku 1967 w Anglii. Rodzice pochodzący z różnych stron świata wychowali Nicolasa w przekonaniu, że świat jest tylko globalną wioską. Od ojca przejął zainteresowanie sztuką. Edukację artystyczną zaczął jako asystent Cyryla Hecka, amerykańskiego pedagoga i rzeźbiarza, spod którego skrzydeł wyszło bardzo wielu współczesnych artystów. Po dwóch latach stażu Kennett podjął naukę w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Ukończył ją w roku 1994 z nagrodą.

W początkowym okresie twórczości i z tego okresu pochodzi zapewne oferowany przeze mnie brąz, mistrzami Kennetta byli Fermiet, Bugatti i Barye. Tematem zaś był i pozostał świat zwierząt. Przedstawiany realistycznie. Odwzorowane w brązie zwierzęta były tożsame z tymi żyjącymi w naturze, powielały ich ruch i zachowania.

Od roku 1991 Kennett pokazuje swe dzieła na indywidualnych wystawach. Zaczął od Paryża, potem był Lyon, Bruksela, Chicago, Nowy Jork, Londyn. Zwierzęta Kennetta odwiedziły dużą część świata zdobywając uznanie i międzynarodowe nagrody między innymi prestiżową Prix Fonderie Suisse.

Potem twórczość artysty zaczyna ewoluować. Nadal daje się rozpoznać przedstawiane zwierze ale ukazuje się ono w nieoczywistej pozycji, niemożliwym w naturze ruchu ze zdeformowanym fragmentem ciała. Brązy zdobi geometryczna emalia, śruby, nieprzystające do całości elementy. Bezradni krytycy sztuki twierdzą, że obcując z rzeźbami Nicolasa trzeba wyłączyć myślenie. Jego sztuka stała się osobistym sposobem na relacje z naturą. Jest pierwotnym spojrzeniem na otaczający go świat.

W ostatnim okresie Kennett tworzy jak sam to określił „bez cenzury myśli”. Praworęczny artysta, lewą ręką za pomocą łupków kredowych realizuje wizje wobec których krytycy pozostają zdumieni.

Jak już wspominałem tygrys pochodzi z czasów kiedy jeszcze rzeźbiarz trzymał się wzorów żyjących w naturze. Pięknie oddaje sylwetkę i ruch zwierzęcia. Nie mamy wątpliwości, że tygrys jest najedzony, syty i leniwie kończy pożerać swą zdobycz. Umiejętne wykorzystanie faktury rzeźby pozwala nam niemal widzieć kolory pasów pręgowanego kota. Brąz jest sygnowany. Razem z ogonem ma 60 cm. długości. Przednie łapy rozstawione są na 26 cm. Spłaszczona sylwetka ma 13 cm. wysokości.

Specyficzne kody