Wspólny wysiłek. Brąz. F. Tiffou. XX wiek.

1 200,00 zł
Brutto

Jego twórczość inspiruje kubizm. Rozkłada ludzi i przedmioty na kule, kostki, piramidy, szuka sposobu aby zatrzeć granicę między pierwszym planem a tłem.


Dawno już nie miałem takich trudności z identyfikacją rzeźby mając tak wiele informacji do dyspozycji.

Podpis autora odczytałem jako F. Tiffou.Owszem malarz taki istnieje. Nawet dość ciekawy. Urodzony w 1933 roku w Algierze, przenosi się do Francji, kończy szkołę artystyczną, maluje, zdobywa bardzo prestiżowe nagrody, prix de Rome i Nagrodę Velazqueza, co sprwia, że jego obrazy trafiają na wystawy do największych galerii sztuki na całym świecie, ostatecznie karierę kończ jako profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Lyonie. Jest aktywny politycznie, zostaje członkiem Rady Generalnej związku zawodowego artystów. Umiera w 2002 roku.

Jego twórczość inspiruje kubizm. Rozkłada ludzi i przedmioty na kule, kostki, piramidy, szuka sposobu aby zatrzeć granicę między pierwszym planem a tłem. Czasem jego obrazy wyglądają jak kolaże choć nimi nie są.

Kłopot w tym, że nigdzie nie znalazłem jakiejkolwiek wzmianki na temat rzeźb Tiffou. Rzeźba jest kubistyczna. Dominującym jej elementem są dwa walce. Jeden z nich z wyraźnym wysiłkiem podtrzymują w wspólnym wysiłku maleńkie postacie ludzi. Została wykonana na zamówienie merostwa Saint Denis, dużej paryskiej dzielnicy i jest zapewne nagrodą bądź wyróżnieniem przez merostwo przyznawaną. Tiffou był politycznie zaangażowany. Jest wiele przesłanek potwierdzających jego autorstwo ale głowy nie dam.

Rzeźba ma 29 cm. wysokości. Średnica walców to 7,5 cm. Walec będący podstawą ma 8 a podtrzymywany prawie 14 cm.  

Specyficzne kody