Bransoleta Dogonów. Brąz. Mali. XX wiek.
Jest symbolem prestiżu i bogactwa właściciela. Właściciela żony, która nosząc dużo ciężkich, okazałych ozdób podkreślała status męża w społeczności plemiennej.
Piękny przykład sztuki Dogonów. Dogoni, którzy zadziwili „cywilizowany świat” swoją wiedzą o astronomii, skomplikowaną kosmogonią i pismem byli także wspaniałymi artystami. Jako jeden z bardzo nielicznych ludów tworzyli malowidła naskalne. Plemienna sztuka Dogonów jest obiektem pożądania w wielu muzeach na świecie.
Oferowana bransoleta łączy w sobie dwie tradycje. Pełnej symboli i znaczeń sztuki plemiennej i charakterystycznego dla Afryki systemu rozliczeń, gdzie funkcje pieniędzy pełniły bransolety. Nie sądzę aby ten egzemplarz pełnił kiedykolwiek rolę waluty. Natomiast z pewnością zachował inną ważną cechę bransolet. Jest symbolem prestiżu i bogactwa właściciela. Właściciela żony, która nosząc dużo ciężkich, okazałych ozdób podkreślała status męża w społeczności plemiennej. Ta bransoleta miała pewnie jeszcze dodatkową zaletę, specjalną moc, którą zapewniały umieszczone na niej postacie przodków. Znaczenia pozostałych symboli nie udało mi się niestety rozszyfrować.
Wykonana z brązu ozdoba jest ciężka. Ma 16 cm. długości. Jej średnica to 8 cm. A szerokość razem z ozdobami wynosi 18 cm.