Lukman Alade Fakeye. Drewno. Joruba. Nigeria. XX wiek.

600,00 zł
Brutto

Od ponad wieku członkowie rodziny Fakeye tworzą rzeźby ściśle związane z tradycją plemienną ludu Joruba.


Fakeye to właściwie nie nazwisko a tytuł honorowy. Otrzymał go prapradziadek Lukmana sławny rzeźbiarz Lamidi od króla Ili. Od tego czasu, kolejne pokolenia tworzą najsławniejszą w Nigerii dynastię rzeźbiarzy. Od ponad wieku członkowie rodziny Fakeye tworzą rzeźby ściśle związane z tradycją plemienną ludu Joruba. Niektóre z tych rzeźb są prostym przeniesieniem wzorów plemiennych inne starają się owym wzorom nadać większą rangę. Powstają dzieła większe, potężniejsze, bardziej rozbudowane, z większą ilością ludzi i zwierząt w stosunku do i tak efektownej sztuki plemiennej Jorubów. Nie zmieniają tego studia artystyczne w Paryżu czy Stanach Zjednoczonych.

Lukman pojawił się w pracowni swego ojca Akina już w wieku 9 lat. Na początku XXI wieku skończył wydział sztuki i projektowania na politechnice w Ibdanie.

Dzieła klanu rzeźbiarskiego Fakeye ozdabiają gmachy rządowe i publiczne stolicy Nigerii. Trafiają do znanych muzeów w Stanach i Europie. Cenią je kolekcjonerzy sztuki afrykańskiej.

Rzeźbę, którą sprzedaję zidentyfikowałem oglądając zdjęcia wnętrza pracowni Lukmana Alady Fakaye. Trudność sprawia mi jednak jej interpretacja. Lukman najbardziej z całej dynastii modernizuje stare rzeźby Jorubów. Ta przedstawia jak sądzę kobietę Joruba w tradycyjnym stroju i charakterystycznie związanej na głowie chuście. Podobne rzeźby związane są z powszechnym wśród tej społeczności kultem przodków. Wykonana jest z lekkiego drewna. Ma 46 cm. wysokości. Stoi na podstawie o wysokości 3 cm. i średnicy 16 cm.

Specyficzne kody