Ona odmawia piekła. Medal. Brąz. XX wiek.

600,00 PLN
S DPH

Mogę zobaczyć tu trochę diaboliczną twarz brodatego mężczyzny bądź skuloną postać kobiety z włosami rozrzuconymi do przodu.


Statuetka nagrodowa, medal wręczany przez Towarzystwo na rzecz postępu. Tyle moja nikła znajomość języka francuskiego pozwoliła mi zrozumieć. Rzeźba wystawiona kiedyś przez francuski dom aukcyjny znalazła się na aukcji z medalami, odznaczeniami i pamiątkami historycznymi . Niestety w opisie nie było nic na temat autorstwa rzeźby. Bo też nikt na tej aukcji rzeźby w niej nie widział. Nie uzyskała znaczącej ceny, kupujący byli raczej zainteresowani wojskowymi medalami i odznaczeniami.

Ja swoją kupiłem na Targach Antyków w Chateou we Francji.Kupiłem nie sprawdzając napisu na spodzie. Napis na froncie sprzedający przetłumaczył jako „ona odrzuca szatana”. To wystarczyło aby znalazła się w mojej kolekcji.

Dziś nadal mnie urzeka wieloznaczność kompozycji. Mogę zobaczyć tu trochę diaboliczną twarz brodatego mężczyzny bądź skuloną postać kobiety z włosami rozrzuconymi do przodu. Gratką dla zbieraczy medali może być jego niepowtarzalna forma. Może też służyć jako oryginalny przycisk do papierów. Przynajmniej ja tak tę rzeźbę wykorzystywałem.

Jest niewielka. Ma długość 9 cm. szerokość 6,5 cm. i wysokość 6 cm.

Specifické reference