Fallus. Laska ceremonialna. Zachodnia Afryka. XX wiek.

500,00 zł
Brutto

 Nagość powszechna w wśród afrykańskich plemion pozbawia penisa elementów dwuznaczności.


Fallus jest motywem często występującym w sztuce Czarnej Afryki. Nagość powszechna w wśród afrykańskich plemion pozbawia penisa elementów dwuznaczności. Erotykę zastępuje płodność choć trzeba też przyznać obiektywnie, że wszystkie fallusy jakie widziałem były w stanie pobudzenia, erekcji. Pewnie ma to związek z kultem siły jaki się penisowi przypisuje.

Plemię Fon na przykład wkopuje duże, drewniane wyobrażenia fallusa w ziemię (oczywiście tym niewyobrażającym końcem) na uprawnych polach, wierząc, że ten symbol płodności wpłynie na jakość zbiorów. Tam też fallus utożsamiany jest z oszukańczym bogiem Legba, który zniszczył uprawy i próbował zwalić za to winę na ludzi.

Rzecz, którą sprzedaję trudno mi jest przypisać jednoznacznie terytorialnie jak i znaczeniowo. Nie znalazłem w dostępnej mi literaturze  żadnego odpowiednika. Myślę, że jest to rodzaj laski bądź berła używanych podczas plemiennych ceremonii mających zapewnić płodność ziemi rodzącej płody rolne. Cechą wyróżniającą ten przedmiot jest figurka przodka umieszczona na szczycie laski. Mamy więc odwołanie się do dwóch sił jednocześnie. Zmarłych przodków sprawujących opiekę nad materialną pomyślnością plemienia i penisa symbolu płodności i siły. Figurka przodka siedzi w pozycji charakterystycznej dla przedstawień wielu afrykańskich plemion. Nie da się więc określić terytorium, z którego pochodzi. Optowałbym za Afryką Zachodnią ale tylko dlatego, że przedstawienia fallusa są tam najbardziej rozpowszechnione.

Berło ma 71 cm długości. Sam penis ma 23 cm podobnie jak wieńcząca berło figurka przodka. Nie jest przesadnie stare. Stawiam na drugą połowę XX wieku.

 

Specyficzne kody