Ucieczka do Egiptu. Margit Tevan (1901-1978) Płaskorzeźba.

1 000,00 zł
Brutto

 Jako ciekawostkę przytoczę należącą do Marlin Monroe papierośnicę pochodzącą z kolekcji Davida Gainsbborougha sprzedaną za ponad 2500 dolarów.


Urodziła się w żydowskiej inteligenckiej rodzinie (ojciec był właścicielem oficyny wydawniczej) skończyła Akademie Sztuki Użytkowej w Budapeszcie. Początkowo zafascynowana była Bauhausem związała się ze Studio Arpada Vertesa, następną fascynacją było Art Deco by w końcu tworzyć w stylu określanym jako romantyzm archaiczny, a który jest nawiązaniem do stylów dawnych, szczególnie do stylu romańskiego.

Margit w młodości odniosła kilka sukcesów. Jej praca została wyróżniona na Światowej Wystawie w Paryżu w roku 1937 potem otrzymała medal na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w roku 1939 i wreszcie zdobyła srebrny medal na Światowym Triennale w Mediolanie w roku 1940. Wojna przerwała pięknie zapowiadającą się karierę. Trafiła do getta w Budapeszcie a od śmierci uchroniła ją i jej rodzinę opieka ambasady Szwecji. Po wojnie została na Węgrzech nadal tworząc głównie sztukę użytkową. Pracowała głównie w metalu. Jej ulubionym tworzywem była posrebrzana blacha miedziana, w której ręcznie repusowała wzory. Czerpała inspirację ze Starego i Nowego Testamentu łącząc tradycję judaistyczną i chrześcijańską.

Doceniona na Węgrzech, otrzymała największą nagrodę artystyczną w tym kraju, liczne ordery i krzyże zasługi.

Przedmioty przez nią wykonane pojawiają się czasem na aukcjach. Jako ciekawostkę przytoczę należącą do Marlin Monroe papierośnicę pochodzącą z kolekcji Davida Gainsbborougha sprzedaną za ponad 2500 dolarów.

Oferowana płaskorzeźba wykracza trochę poza kanon tego co zwykle Margit robiła. Nie jest przedmiotem użytkowym. Jest małym dziełem sztuki co w moim odczuciu jest zaletą. Płaskorzeźba ma 14,5 cm wysokości i 12 cm szerokości. W podstawie ma prostokąt o wymiarach 6 na 12 cm.

Specyficzne kody