Głowa z Beninu. Płaskorzeźba Mosiądz. XX wiek.

1 500,00 zł
Brutto

Głowa, którą sprzedaję, choć powstała pod wpływem inspiracji sztuką z Ife została przefiltrowana przez plemienną tradycję, któregoś z ludów Zachodniej Afryki.


Oferowana płaskorzeźba, przypominająca afrykańską maskę w moim przekonaniu powstała pod wpływem znalezisk z Ife. Głowami z Ife nazywa się umownie 18 rzeźb z mosiądzu i terakoty znalezionych w Nigerii podczas wykopalisk prowadzonych w latach 1910-12, 1938, 1957. Przedstawiają portrety władców, bogów i są uznawane za regalia dworu królewskiego Ooni, rządzącego ludem Jorubów.

Dość zgodnie uznane zostały za jedne z najpiękniejszych dzieł rodzimej sztuki afrykańskiej. Charakterystyczną ich cechą jest stylizacja i idealizacja przedstawianych postaci.Niektórzy twierdzą nawet, że są świadectwem powiązań sztuki afrykańskiej ze sztuką starożytnej Grecji, Nubii bądź Egiptu. Znalezione w Ife rzeźby datowane są na XII-XVI wiek. Od chwili ich odnalezienia powstały w Beninie niezliczone ich kopie, bądź dzieła w ten czy inny sposób do nich nawiązujące. Stały się kanonem afrykańskiej starej sztuki.

Głowa, którą sprzedaję, choć powstała pod wpływem inspiracji sztuką z Ife została przefiltrowana przez plemienną tradycję, któregoś z ludów Zachodniej Afryki. Sądzę, że najbliżej jej do masek plemienia Baule. Datę jej wykonania umieściłbym w latach pięćdziesiątych bądź sześćdziesiątych. Jest ciężka. Za pomocą stalowej śruby przytwierdzona została do drewnianej okleinowanej podstawy. Ryty naśladujące plemienne skaryfikacje, zostały wykonane ręcznie, odmiennie niż w głowach z Ife,  gdzie tatuaże są integralną częścią odlewu. Sama maska ma wymiar 25 na 15 cm. Jest głębokość to 9cm. Drewniana oprawa ma wymiary 39 na 19 cm.

Specyficzne kody