Tańcząca Para. L. de Lamy. Żywica. XX wiek.

5 800,00 zł
Brutto

. Deformacje ludzkiego ciała mają podkreślać harmonię ruchu, jego rytm, sceniczną niemal teatralność.

Jedna z piękniejszych rzeźb jakie kiedykolwiek miałem. Pełna ekspresji i emocji. Deformacje ludzkiego ciała mają podkreślać harmonię ruchu, jego rytm, sceniczną niemal teatralność. Spleciona w tańcu para zdaje się tworzyć jeden wielonogi byt. Nagość postaci w moim odczuciu, pozbawiona jest zupełnie erotyki sprzyja natomiast pokazaniu napięcia każdego mięśnia, każdego ścięgna zaangażowanych w taniec postaci. I mimo nadmiernego wydłużenia sylwetek każdy mięsień anatomicznie wydaje się być na swoim miejscu.

Przyznam też, że chwilami mam wątpliwość czy na pewno chodzi o taniec. Momentami bardziej przypomina to walkę a przynajmniej zmagania kobiety i mężczyzny. Może w przedstawieniu chodzi o dominację płci choć w rzeźbie cechy płciowe prawie zupełnie nie są zaznaczone. Mimika twarzy obu postaci zdaje się potwierdzać trudną relację mężczyzny i kobiety.

Dynamikę rzeźby podkreśla dodatkowo jej faktura i sposób malowania.

Jak zwykle mam kłopot z autorem dzieła. Fraza „L. de Lamy” jest w sieci nie do odnalezienia. Istnieje współczesny rzeźbiarz, tworzący we Francji a więc w miejscu skąd rzeźba przyjechała, na dodatek jego dzieła mają podobną tematykę i dynamikę ale nie przyjmę zakładu, że Lamy Tche jest autorem mojej rzeźby.

Tańcząca para jest wykonana z żywicy a jej podstawa z materiału przypominającego spoiwo budowlane. Ma kilka napraw ale wykonanych bardzo profesjonalnie. Jest naprawdę duża i ciężka.

Rzeźba ma 103 cm wysokości i 68 cm szerokości. Podstawa w kształcie połączonych rombów ma wymiar 65 na 39 cm.

Specyficzne kody