Postać otulająca wioskę. Raffy Sarkissian. Brąz. 1985 rok.

4 500,00 PLN
S DPH

. I choć od ponad 50 lat Sarkissian mieszka w Europie to nadal podstawowym tematem jego prac jest Armenia i własne ormiańskie korzenie. Silny emocjonalny związek z krajem przodków można dostrzec w wielu jego dziełach.


Ormiański rzeźbiarz urodził się w 1945 roku w Bejrucie. Tam na początku lat siedemdziesiątych zaczął studia w Libańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia artystyczne kontynuował na Beaux-Arts w Paryżu w latach 1971-76 i uzyskał dyplom na wydziale rzeźby. W tym okresie związany był z pracownią Cesara.

Artysta żyje i tworzy w Paryżu. Ma pracownię w XV dzielnicy, gdzie co tydzień prowadzi zajęcia ze studentami. Główną domeną jego twórczości jest rzeźba choć czasem maluje, najczęściej akwarele. I choć od ponad 50 lat Sarkissian mieszka w Europie to nadal podstawowym tematem jego prac jest Armenia i własne ormiańskie korzenie. Silny emocjonalny związek z krajem przodków można dostrzec w wielu jego dziełach. Stworzył na przykład serie rzeźb czy może bardziej reliefów przedstawiających koperty, z których wydobywają się litery alfabetu ormiańskiego. W pewnym okresie powstawały duże ponad dwu metrowe rzeźby będące odpowiednikiem tychże liter. Raffy Sarkossian w swych wypowiedziach często podkreśla  szacunek jaki żywi dla Meskopa Masztata twórcy armeńskiego pisma.

Kolejnymi ważnymi tematami jego prac są człowiek i natura. Ich wzajemne związki. Chrześcijaństwo w Armenii i ludobójstwo Ormian w roku 1915. Do tych tematów artysta ciągle wraca, opracowując je na nowo na każdym z etapów rozwoju własnej twórczości.

Rzeźba, którą oferuję trafiła do sklepu z Paryża. Jest kwintesencją credo artysty. Jest figuralna jak większość prac Sarkissiana. Jest po części abstrakcyjna bo z ludzkiej postaci wyrasta drzewko. I jednocześnie podkreśla to związki z naturą. I co najważniejsze postać zawiera w sobie armeńską wioskę, położoną gdzieś w Anatolii u podnóża Araratu, do których artysta nigdy nie przestał tęsknić.

Rzeźba ma 36cm wysokości i 11 cm szerokości. Niewielka podstawa z brązu stanowiąca integralną część rzeźby ma wymiar 11 na 8,5 cm.

Specifické reference