Maska Pumbu. Kasai Pende. Kongo. XX wiek.

1 200,00 zł
Brutto

 Generalnie ta maska uważana jest za symbol mocy i strachu. Mają to podkreślać szeroko otwarte oczy, którymi wódz wszystko widzi, odstające uszy, które wszystko słyszą, obnażone zęby wyrażają złość.

Maska Pende zarezerwowana jest na specjalne okazje. Symbolizuje wodza, władzę, podkreśla jej autorytet. Używa się jej do tańca w momencie gdy społeczność dotyka klęska głodu, choroba, chory jest wódz słowem w ciężkich dla plemienia chwilach. Sam taniec, podczas którego używana jest maska Pumbu pełen jest dramatyzmu. Noszący ja tancerz jest skrępowany linami a od gapiów oddziela go kordon młodych mężczyzn z batami. W finale obrzędu tancerz uwalnia się z lin i zabija ofiarne zwierzę kozę lub kurę aby pokazać swą moc. Generalnie ta maska uważana jest za symbol mocy i strachu. Mają to podkreślać szeroko otwarte oczy, którymi wódz wszystko widzi, odstające uszy, które wszystko słyszą, obnażone zęby wyrażają złość.

Maski ludu Pende są zróżnicowane terytorialnie. Odłam wschodni Kasai wytworzył maski symboliczne, zgeometryzowane, niemal abstrakcyjne. Centralną i zachodnią cześć terytorium zamieszkują Kwilu, których maski są bardziej naturalistyczne. Znajdują swe odpowiedniki w żyjących istotach. Są tak pełne wyrazu, że uważa się je za jedne z najbardziej dramatycznych masek w Afryce. Przedstawiają 27 postaci i 7 masek mocy: wodza, wróżbitę, epileptyka, szaleńca, wdowę, kochanka i kata.

Małe repliki masek, wykonane z kości bądź drewna, noszone są jako ochronne amulety.

Maska, którą oferuję jest na pewno stara. W moim przekonaniu powstała w pierwszej połowie XX wieku. Jest niestety pęknięta i naprawiona w sposób, który pęknięcia zupełnie nie maskuje. Obniża to trochę jej wartość ale i tak wystawiam ją w cenie kilkukrotnie niższej od pojawiających się na aukcjach podobnych masek. Jest duża ma 80 cm wysokości i licząc także trawę, około 30 cm szerokości. Jest głęboka na 14 cm. Gorąco polecam.

Specyficzne kody