Garuda przenoszący Wisznu. Brąz. Wietnam. XIX wiek.
Wisznu przybiera postać czterorękiego mężczyzny, dzierży w nich konchę, lotos, maczugę i dysk.
Nie wdając się w zawiłości hinduizmu wypada trochę żartobliwie stwierdzić, że rzeźba przedstawia najskuteczniejszy zespół kryzysowy przywracający porządek we wszechświecie. Jeśli gdziekolwiek zło podnosi głowę potężny Wisznu na co dzień żyjący obok Sziwy w niebie przybywa nie pozwalając aby zło pokonało dobro. I choć z natury jest wyrozumiały, w tych przypadkach bywa bezwzględny, zarówno dla ludzi jak i demonów.
Niepokorny Garuda, wymieniany w panteonie bogów, bogiem tak na prawdę nie jest. Równy im mocą a nawet zdarzyło się, że wygrał z nimi w bezpośredniej walce, zdecydował się ostatecznie służyć spolegliwemu Wisznu. Przedstawiany jest jako latawiec, skrzydlata postać, przypominająca orła bądź feniksa lub jak jest w tym przypadku w ludzkiej formie z ptasim dziobem, dużymi okrągłymi oczami i potężnymi skrzydłami. Ma zdolność szybkiego przemieszczania się, jest czujny, potężny a trzepotanie jego skrzydeł może spowodować wirowanie ziemi, nieba i piekła. Przenosi Wisznu jak i jego żonę Lakszmi w dowolne miejsce.
Wisznu przybiera postać czterorękiego mężczyzny, dzierży w nich konchę, lotos, maczugę i dysk.
Brąz, który sprzedaję nie jest duży, ma 14 cm wysokości i 5 cm szerokości. Stoi na podstawie o wymiarach 3,5 na 3,5 cm. Ma piękny kolor i piękne patyny. Kupiłem przedmiot we Francji od sprzedawcy do którego mam pełne zaufanie. Jest stary, przynajmniej XIX wieczny. Pochodzi z obszaru dzisiejszego Wietnamu.