Święty Hubert. Eugeniusz Ochnio. Brąz XX wiek.

1 200,00 zł
Brutto

Osobiście, patrząc na piękną, oszczędną, zgeometryzowaną, z reminiscencjami stylu artdeco, postać Huberta żałuję, że rzeźba nie jest główną i jedyną pasją Eugeniusza Ochnio.


Huberta, potomka królewskiego rodu Merowingów ale jednocześnie utracjusza, birbanta i sybarytę do opamiętania przywiódł jeleń. Głównym zajęciem przebywającego na dworze Pepina z Herstal, świeżo owdowiałego młodzieńca było polowanie. Kiedy nie bacząc na Wielki Piątek, oddawał się swej pasji zobaczył białego jelenia z krzyżem między rogami. Usłyszał ludzki głos grożący mu mękami piekielnymi jeśli nie porzuci swego hulaszczego trybu życia. Sposobem na nawrócenie się miała być posługa u Lamberta biskupa Maastricht. Hubert głosu posłuchał i odtąd wiódł bogobojne życie głosząc ewangelię wśród mieszkańców okolicznych miast i wiosek. Robił to z sukcesem, zyskując szacunek i uznanie a po śmierci Lamberta przejął jego diecezję. Ciało Lamberta przeniósł do kościoła w Liege i uważany jest za twórcę potęgi tego miasta. Podobnie jak uważany jest też za twórcę kodeksu etycznego myśliwych. Jest ich patronem.

Rzeźba wykonana przez Eugeniusza Ochnio trochę różni się od tradycyjnych wizerunków Św. Huberta. Zwykle jest on przedstawiany w stroju dworskim bądź myśliwskim i zazwyczaj poluje używając kuszy. Tu mamy chyba z przedstawieniem Huberta już po jego nawróceniu. Jest w zakonnym habicie i poluje przy użyciu łuku wyrównując trochę szanse między myśliwym a zwierzęciem.

Pasją Eugeniusza Ochnio jest łowiectwo. Zarówno w życiu jak i w jego artystycznej twórczości. Jest autorem wielu medali, nagród i statuetek wręczanych przez Związek Łowiecki. Jest jego wieloletnim członkiem i animatorem na Polesiu, gdzie się urodził i wychował.

Kolejnym dużym obszarem aktywności Ochnio jest mała architektura związana z Kościołem Katolickim. Zaprojektował ołtarze, liczne kaplice i pomniki.

Eugeniusz Ochnio skończył Liceum Sztuk Plastycznych im A. Kenara w Zakopanem. Uczył się u Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora i Tadeusza Brzozowskiego. W latach 1967-73 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Osobiście, patrząc na piękną, oszczędną, zgeometryzowaną, z reminiscencjami stylu artdeco, postać Huberta żałuję, że rzeźba nie jest główną i jedyną pasją Eugeniusza Ochnio.

Postać Huberta ma 28 cm wysokości. Licząc wysokość rzeźby razem z łukiem mamy 32 cm. Szerokość to rzeźby to 20 cm a głębokość 7 cm.

Specyficzne kody