Statuetka reklamowa. Loue 1958-2008. Aluminium. XXI wiek.

300,00 zł
Brutto

Jasne, że nie ma dużej wartości artystycznej ale wystawiam jako ciekawostkę jak różne zadania stawia się czasem przed rzeźbą.

Kupiłem tę rzeźbę z ciekawości. Ilość napisów i sygnatur pozwalała mi sądzić, że odnajdę autora i dowiem się o przeznaczeniu statuetki. Ponadto intrygowały mnie przedstawione na rzeźbie ptaki, o których początkowo sądziłem, że są to gołębie i rzecz jest związana z bardzo popularną w Belgii hodowlą gołębi pocztowych. Rzeźbę kupiłem w Belgii.

Autora nie znalazłem i myliłem się co do gatunku ptaków. Są to kurczaki.

Pocieszające jest, że rzecz dotyczy ekologii i modnej ostatnio zdrowej żywności. Otóż w roku 1958 grupa rolników, skupiona wokół miasteczka Loue, w proteście przeciw przemysłowej hodowli, założyła związek. Jednym z wizjonerskich na owe czasy priorytetów hodowli drobiu miał być dobrostan ptaków. Ogłosili, że ich kurczaki będą żyły na wolnym wybiegu. Zanim trafią do supermarketów, oznaczone najwyższym certyfikatem jakości, będą się beztrosko przechadzać skubiąc trawkę i niemodyfikowane ziarno. Odnieśli sukces bo wokół Loue powstał cały segment producentów zdrowej żywności, zanim dzisiejsi ekolodzy zdążyli o tym pomyśleć. Rzeźba została odlana na pięćdziesięciolecie istnienia związku. Zaprojektował ją zapewne lokalny artysta.

Jasne, że nie ma dużej wartości artystycznej ale wystawiam jako ciekawostkę jak różne zadania stawia się czasem przed rzeźbą.

Wykonana jest z aluminium, ma 16 cm wysokości i 6 cm szerokości.

Specyficzne kody