Tańcząca. Latour. Brąz. XX wiek.

1 200,00 zł
Brutto

Obejrzałem zdjęcia z kilku wystaw Denisa i jestem przekonany, że „Tańcząca” ustawiona na którejkolwiek z nich doskonale wpisałaby się w klimat każdej z tych wystaw.


Rzadko zdarza mi się mieć kłopot z obfitością rzeźbiarzy, posługujących się tym samym nazwiskiem, którym dałoby się przypisać daną pracę. Przy braku imienia w sygnaturze konieczny jest wybór. Dokonałem go na podstawie zdjęć rzeźb, porównując style, analizując, na ile było to możliwe dokonania trzech artystów.

Na pozór wybór miałem prosty, podobna strzelistość, wydłużona forma, balans między figuratywnością a abstrakcją występują tylko w dziełach artysty Denisa Latour.

Kłopot w tym, że Denis Latour tworzy rzeźby z drewna. Mało tego to drewno ma specjalne znaczenie - pozyskuje je z morza. Ze starych falochronów, bali używanych do hodowli krewetek, kłód znalezionych na morskich plażach. Korzysta z materiału obrobionego przez pływy morza, morski piasek, sól, czas. Nie znalazłem ani jednej pracy tego artysty wykonanej z innego materiału a mimo to osobiście jestem przekonany, że kobieta z brązu, którą oferuję wyszła spod jego dłuta. Pochodzi zapewne z innego etapu jego twórczości ale doświadczenie uczy mnie, że artysta pokonuje wiele zakrętów zanim odnajduje drogę do własnej indywidualnej ekspresji. Obejrzałem zdjęcia z kilku wystaw Denisa i jestem przekonany, że „Tańcząca” ustawiona na którejkolwiek z nich doskonale wpisałaby się w klimat każdej z tych wystaw. Oczywiście zakładam, że widz oglądałby rzecz z pewnej odległości, nie pozwalającej na natychmiastową identyfikację materiału.

Denis Latour podkreśla jak istotna dla niego jest forma. Granica między rzeźbą przedstawiającą a abstrakcyjną. Wprost odnosi się do duchowego powinowactwa z pracami Constantina Brancusiego. Ważne dla artysty jest to aby materiał sam odkrywał formę dzieła. Podkreśla też falistość linii swoich rzeźb odnosząc je bezpośrednio do kształtu kobiecej sylwetki, do kobiecości.

Denis Latour urodził się w roku 1949. Jest już dojrzałym artystą. Na co dzień mieszka w Caen. Wystawia w całej Francji. Galerie w Paryżu i Caen sprzedają jego prace. Nie znalazłem nigdzie jego noty biograficznej.

„Tańcząca” powstała w odlewni artystycznej Silva. Według oznaczeń wykonano ją w jednym tylko egzemplarzu. Ma 45 cm wysokości, 6 cm szerokości i 5 cm głębokości. Stoi na podstawie z brązu o wymiarach 8 na 8 na 2 cm. Niegdyś pokryta niebieską patyną teraz bardziej przypomina zmurszałe, skorodowane przez sól rzeźby Denisa Latour.

Specyficzne kody