Dzioborożec. Dan. Kran. Liberia. Wybrzeże Kości Słoniowej. XX wiek

600,00 zł
Brutto

Wśród Dan maska dzioborożca używana jest między innymi w celach edukacyjnych. Ma uświadamiać młodym jak ważne dla całego plemienia jest wychowanie dzieci.


Cieszyłem się kupując tę maskę. Nie dość, że piękna to sądziłem, że nie będę miał żadnych kłopotów z jej opisem. Przyjąłem, że to maska z przedstawieniem dzioborożca należąca do ludu Dan.

Niestety wcale nie poszło tak łatwo. Najpierw zastanowiły mnie kolory. Danowie pigmentów do zdobienia swoich masek prawie nie używali. Potem przekonałem się, że duża część podobnych masek wyobrażających dzioborożca opisywana jest jako „ Gagon Dan Mask”. Sęk w tym, że Gagon jako plemię nie istnieje. Północną część terytorium Wybrzeża Kości Słoniowej ( więc tereny należące także do Danów)  zamieszkuje plemię Gagu. I w żadnym ze źródeł nie znalazłem wzmianki, że te dwie nazwy znaczą to samo.

Niektórzy twierdzą, że Gagon jest efektem tłumaczenia (ge gon) gdzie ge znaczy męski. Byłaby więc męska maska Dan. Tyle tylko, że w przypadku dzioborożca podkreślanie płci jest mało uzasadnione. Te ptaki łączą się w pary na całe życie i bardzo solidarnie wypełniają życiowe role, szczególnie jeśli chodzi o wychowanie potomstwa.

Wśród Dan maska dzioborożca używana jest między innymi w celach edukacyjnych. Ma uświadamiać młodym jak ważne dla całego plemienia jest wychowanie dzieci.

Wracając jednak do identyfikacji maski. Być może łatwiej byłoby przypisać ją do sztuki plemiennej Kran. To sąsiedzi Danów, którzy mimo, iż niegdyś przez nich podbici, przyjęli dużo zwyczajów i tradycji plemiennych Danów. Kran częściej używali koloru do zdobienia swoich masek. I dzioborożec wśród tych masek występuje.

Jest jeszcze jedna możliwość. Coraz częściej afrykańscy twórcy, artyści znani z imienia i nazwiska, obficie czerpiąc z tradycji przodków, odciskają na starych wzorach indywidualny ślad. I być może mamy tu taki właśnie przypadek. I nie jest to wcale wada przedmiotu a raczej jego zaleta.

 Co by nie mówić maska jest piękna. Wyrazista, elegancka o doskonałych proporcjach. Nie jest też zupełnie współczesna. Myślę, że powstała kilkadziesiąt lat temu w drugiej połowie XX wieku. Ma 47 cm wysokości, 16 cm szerokości i jest głęboka na 14 cm.

Specyficzne kody