Akt. Brąz. Jean Luis Raina (1929-2019). Francja.

1 100,00 zł
Brutto

 Wśród wielu opinii jakie znalazłem na temat jego dzieł, a także po zapoznaniu się, co prawda wirtualnie, z dorobkiem artystycznym Jeana Luisa Raina, najbardziej przemówiło do mnie stwierdzenie, że w jego sztuce odbija się mądrość, pokora i hojność.


Jean Luis Raina pochodził z Barcelonnette małej, górskiej wioski w wysokich Alpach. Zaczynał od nauki stolarstwa w wiejskim warsztacie. W wieku lat 20 opuścił rodzinne strony i zaczął studia w Beaux Art w Paryżu w pracowni Maurice de Bus.  I właśnie ze swym mentorem wykonał swą pierwszą wielką pracę, płaskorzeźby na schodach Pałacu Konsulów w Rouen, odbudowanego z gruzów po bombardowaniu podczas II wojny światowej.

W roku 1957 wraz z żoną malarką, przeniósł się do Boulogne Billancourt i pozostał tej części Paryża wierny aż do śmierci. Był bardzo związany z lokalną społecznością, przez trzydzieści lat zajmował tą samą pracownię, zawsze otwartą dla młodych adeptów sztuki rzeźbiarskiej. Wystawiał w pobliskim centrum sztuki, „Przestrzeni Landowskiego”, propagującym edukację plastyczną.

Jean Luis Raina był artystą solidnym, raczej unikającym rozgłosu, dla którego codzienna wizyta w pracowni była sensem życia. Wśród wielu opinii jakie znalazłem na temat jego dzieł, a także po zapoznaniu się, co prawda wirtualnie, z dorobkiem artystycznym Jeana Luisa Raina, najbardziej przemówiło do mnie stwierdzenie, że w jego sztuce odbija się mądrość, pokora i hojność.

Pracował w brązie, kamieniu i gipsie, twierdził, że materiał sam narzuca formę rzeźby, wystarczy za nim podążać a codzienna obserwacja natury we wszystkich jej przejawach jest dla artysty najważniejsza.

W wielu jego rzeźbach obecny jest temat nagiego kobiecego ciała. Kobiety w jego przedstawieniach są piękne, mimo, że czasem pokazywane w „odważnych” pozycjach. Zawsze da się odczuć, że artysta podchodził do kobiecego ciała z szacunkiem. Spokój, harmonia i piękno to dla mnie główne cechy rzeźb J.L.R.

Nie do końca rozumiem ideę niewielkiej rzeźby, którą oferuję. Nie chcę jej przypisywać funkcji użytkowej bo kłóciłoby się to ze wszystkim czego o artyście się dowiedziałem. Widziałem duże rzeźby z brązu, w których modelka pozuje w podobnej pozycji i te są naprawdę piękne. Rzeźba jest sygnowana, to 5 egzemplarz ze 100 odlanych. Jest niewielka, ma 19 cm wysokości 13 cm szerokości i 4 cm głębokości. Jean Luis Raina zmarł w roku 2019, do końca mimo podeszłego wieku pozostał aktywny artystycznie.

Specyficzne kody