Pudełko i paterka. Margit Tevan (1901-1978). Węgry.

1 200,00 zł
Brutto

Margit w młodości odniosła kilka sukcesów. Jej praca została wyróżniona na Światowej Wystawie w Paryżu w roku 1937 potem otrzymała medal na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w roku 1939 i wreszcie zdobyła srebrny medal na Światowym Triennale w Mediolanie w roku 1940.

Urodziła się w żydowskiej inteligenckiej rodzinie (ojciec był właścicielem oficyny wydawniczej) skończyła Akademie Sztuki Użytkowej w Budapeszcie. Początkowo zafascynowana była Bauhausem związała się ze Studio Arpada Vertesa, następną fascynacją było Art Deco by w końcu tworzyć w stylu określanym jako romantyzm archaiczny, a który jest nawiązaniem do stylów dawnych, szczególnie do stylu romańskiego.

Margit w młodości odniosła kilka sukcesów. Jej praca została wyróżniona na Światowej Wystawie w Paryżu w roku 1937 potem otrzymała medal na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w roku 1939 i wreszcie zdobyła srebrny medal na Światowym Triennale w Mediolanie w roku 1940. Wojna przerwała pięknie zapowiadającą się karierę. Trafiła do getta w Budapeszcie a od śmierci uchroniła ją i jej rodzinę opieka ambasady Szwecji. Po wojnie została na Węgrzech nadal tworząc głównie sztukę użytkową. Pracowała głównie w metalu. Jej ulubionym tworzywem była posrebrzana blacha miedziana, w której ręcznie repusowała wzory. Czerpała inspirację ze Starego i Nowego Testamentu łącząc tradycję judaistyczną i chrześcijańską.

Doceniona na Węgrzech, otrzymała największą nagrodę artystyczną w tym kraju, liczne ordery i krzyże zasługi.

Przedmioty przez nią wykonane pojawiają się czasem na aukcjach. Jako ciekawostkę przytoczę należącą do Marlin Monroe papierośnicę pochodzącą z kolekcji Davida Gainsbborougha sprzedaną za ponad 2500 dolarów.

Kiedyś już oferowałem pracę tej artystki. Płaskorzeźba została sprzedana na Węgry. Tym razem udało mi się zdobyć na warszawskim Kole przedmioty użytkowe przez nią wykonane. Pudełko i niewielką paterkę. Wykonane w tej samej technice ze srebrzonego mosiądzu. Zdobią je bardzo charakterystyczne dla Margit sceny z życia codziennego. Proste, niemal banalne ale pełne ciepła i szacunku dla ludzi i zwierząt.

Prace są sygnowane numerowane i datowane. Pudełko powstało w roku 1964 talerzyk w roku 1965. Są w dobrym stanie bez przetarć srebra. Wystarczy wyczyścić. Wystawiam przedmioty łącznie traktując talerzyk jako bonus do pudełka.

Pudełko ma wymiary 15 na 15 na 3 cm. Wewnątrz jest wyklejane drewnem. Paterka ma wymiar 12 na 12 cm, wewnętrzna płaskorzeźba to kwadrat o boku 6 cm.

 

Specyficzne kody