Talerz. Perfumy. Salvador Dali ( 1904-1989)

1 600,00 zł
Brutto

Oferowany zestaw składa się z oryginalnego pudła zaprojektowanego przez Dalego, porcelanowego talerza i flakonu z perfumami również wykonanego według jego projektu.

Sylwetki Dalego przybliżał nie będę. Nie ma chyba ani jednej osoby,  choć trochę interesującej się sztuką, która nie zetknęła się z opisem dokonań artysty bądź jego dziełami. Dali był mistrzem autopromocji. Dzieła z jego podpisem możemy spotkać w każdej dziedzinie sztuk plastycznych. Artysta kręcił filmy, malował obrazy, rzeźbił. Tworzył w metalu, glinie, kamieniu, tworzywach sztucznych. Dekorował szkło, porcelanę, srebro. Był niezwykle płodnym grafikiem, twórcą plakatów, ilustrował książki a nawet sam je pisał.

Czasem wręcz dziękuję Bogu, że Dali żył kiedy żył. Strach pomyśleć co by było, gdyby artysta miał do dyspozycji dzisiejszą technikę. Komputer i internet.

Oferowany zestaw składa się z oryginalnego pudła zaprojektowanego przez Dalego, porcelanowego talerza i flakonu z perfumami również wykonanego według jego projektu.

Talerz według umieszczonego na odwrocie certyfikatu powstał w fabryce Limoges, ma numer 1865 i został wyprodukowany w edycji 4000 egzemplarzy. Front talerza zdobi „Trwałość pamięci”, przedstawienie miękkiego zegara. Jest to bodaj najbardziej rozpoznawany symbol w twórczości Salvadora Dalego. Z czasem stał się znakiem charakterystycznym całego ruchu surrealistów.

Za podobnie symboliczny można uznać także kształt flakonu z perfumami. Dali napisał kiedyś że aby być surrealistą trzeba całe życie malować oczy i nosy. Tu wprawdzie mamy usta zamiast oczu ale nos jest słusznego wymiaru a na dodatek dwustronny.

Zestaw zachował się niestety w nie najlepszym stanie. Dotyczy to zwłaszcza pudła i plastikowej podstawy na talerz i flakon. Podejrzewam, że kiedyś pachnidło wylało się w transporcie i częściowo rozpuściło cienki plastik. Jest naprawiony ale ślad pozostał. Talerz jest w stanie idealnym, bez rys i uszczerbków. Butla na perfumy podobnie choć matowa plastikowa powierzchnia jest lekko przybrudzona. Zachowała się resztka perfum o intensywnym zapachu.

Pudło ma wymiary 27 na 25 na 15 cm. Średnica talerza wynosi 22,5 cm. Flakon ma 12 cm wysokości i 10cm szerokości.

Specyficzne kody