Zestaw odważników. Brąz. Birma, Laos. Kambodża. XVIII-XIX wiek.

1 400,00 zł
Brutto

Co do tych konkretnych odważników pochodzą z różnych zestawów. Trafiłem na nie w Paryżu i miałem przywilej wyboru wśród naprawdę dużej kolekcji.


Kiedyś już oferowałem podobne odważniki w moim sklepie. Pisałem o nich dość obszernie. Opis nadal znajduje się na stronie w kategorii „Sprzedane”.

Więc teraz krótko. Po raz pierwszy odważniki w tej formie pojawiły się w Birmie w XI wieku. Od XV wieku powstał wzorzec wagi przechowywany w siedzibie Najwyższej Rady Stanu Króla Birmy. Pozwalało to królewskim urzędnikom kontrolować handel. Miało to tym większe znaczenie, że odważniki służyły w dystrybucji towarów drogich, luksusowych, dawało więc wgląd w poziom zamożności najbogatszej grupy poddanych. Za pomocą przenośnych wag ważono nimi szlachetne kamienie, złoto, srebro, perły popularne na Wschodzie afrodyzjaki, leki i opium. W potocznym odbiorze znane są jako odważniki do opium.

Co do tych konkretnych odważników pochodzą z różnych zestawów. Trafiłem na nie w Paryżu i miałem przywilej wyboru wśród naprawdę dużej kolekcji. Jestem przekonany, że są stare, nawet XVIII-wieczne. Wystawiam na sprzedaż 4 odważniki bo tak mi wygodniej ale jestem gotów rozmawiać o pojedynczym egzemplarzu. Wówczas cena wynosi 400 zł za sztukę i nadal jest to cena dobra za stary oryginalny odważnik do opium. Ich wymiary począwszy od najmniejszego to 5 cm wysokość i średnica podstawy 3 cm; 5,5 wysokość i w podstawie kwadrat o boku 3 cm; 6,5 cm wysokość i średnica podstawy ok. 4 cm; 6,8 cm wysokość i średnica podstawy 4,5 cm.

Specyficzne kody