Dzioborożec. Brąz. Zwieńczenie maski hełmowej. Afryka. XX wiek.

700,00 zł
Brutto

Przedstawia zapewne dzioborożca choć nie mogę jednoznacznie wykluczyć np. perliczki. Jednak ze względu na to, jak popularne jest w sztuce plemiennej Afryki, są wizerunki dzioborożca, optował bym za tym, że to właśnie ten ptak był pierwowzorem rzeźby.

Mam rzadki dar sprawiania sobie kłopotu. Kupuję przedmiot piękny co prawda ale co do pochodzenia którego nie mam pewności i nawet wielogodzinna kwerenda w internecie nie pozwala rozwiać wątpliwości.

Jedynym oczywistym dla mnie faktem jest to, że rzeźba pochodzi z Afryki. Sądzę, że jest częścią maski hełmowej. Świadczą o tym otwory pozwalające zamontować konstrukcję z rafii czy trzciny, zakrywającą twarz tancerza. Przedstawia zapewne dzioborożca choć nie mogę jednoznacznie wykluczyć np. perliczki. Jednak ze względu na to, jak popularne jest w sztuce plemiennej Afryki, są wizerunki dzioborożca, optował bym za tym, że to właśnie ten ptak był pierwowzorem rzeźby.

Dzioborożec jest w Afryce ptakiem pełnym symboliki. Dzioborożce łączą się w pary na całe życie, wspólnie wychowują potomstwo co sprawia, że przypisuje się dużą rolę w wychowywaniu młodych członków plemienia. Są synonimem szczęścia i trwałości rodziny. Według wierzeń niektórych plemion ptaki te mają zdolność komunikowania się z duchami zmarłych przodków zamieszkujących przestworza. Są pośrednikami potrafiącymi przekazać duchom modlitwy i prośby ludzi żyjących na ziemi. Szczególnie często dzioborożce występują w sztuce plemiennej Senufo. Niestety przedstawienia tych ptaków są w człej Afryce bardzo podobne. Taki ptak mógłby powstać w Ghanie, Burkina Faso, Beninie czy Nigerii. Nie podejmuję się kategorycznie tego określić.

Brąz ma ładne patyny, myślę, że powstał kilkadziesiąt lat temu. Jest dość szczegółowy, widać układ piór co w plemiennej sztuce nie zdarza się zbyt często. Ma 17 cm wysokości i 19 cm długości i 12 cm szerokości.  

Specyficzne kody