Patera. Brąz. Chiny. Qing.

2 800,00 zł
Brutto

Pewien kłopot sprawia mi kształt naczynia. Nietypowy dla sztuki chińskiej. Bardziej nawiązującej do estetyki europejskiej. I przyznaję szczerze, że nie znalazłem identycznego w kształcie przeglądając setki chińskich waz, naczyń i pater. Ażurowa ścianka też nie jest dla Chin najbardziej typowa.

Wszystko wskazuje na to, że oferowane naczynie pochodzi z Chin. Ma typową dla tego kraju symbolikę. Podstawę zdobią nietoperze, które w Państwie Środka oznaczają dobrobyt i szczęście. Słowo nietoperz wymawia się w Chinach tak samo jak słowo szczęście. Na korpusie naczynia mamy sześć postaci w tradycyjnych chińskich szatach, zapewne kapłanów lub mędrców. Dwie z nich wydają się być wyróżnione. Jedna opiera się na smoku symbolu władzy cesarskiej, druga stoi na żółwiu symbolu mądrości i długowieczności. Ornamentyka ażurowych ścian patery także wskazuje na tradycyjną sztukę chińską.

Pewien kłopot sprawia mi kształt naczynia. Nietypowy dla sztuki chińskiej. Bardziej nawiązującej do estetyki europejskiej. I przyznaję szczerze, że nie znalazłem identycznego w kształcie przeglądając setki chińskich waz, naczyń i pater. Ażurowa ścianka też nie jest dla Chin najbardziej typowa. Jednak Chiny to olbrzymi kraj z sięgającymi kilku tysiącleci tradycjami produkcji rzemiosła artystycznego. Być może istniał ośrodek ( jak chociażby Kanton),w którym produkowano licząc się z gustami europejskich odbiorców. Przeznaczenie naczynia także muszę określić na podstawie europejskiego wzorca. U nas takie naczynie służy do podawania owoców na stół. Jakość odlewu jest bez zarzutu a przynajmniej jest porównywalna z jakością brązów odlewanych w Chinach.

Sądzę, że przedmiot powstał w drugiej połowie XIX wieku a więc w chińskiej epoce Qing. Ma ładne patyny i jest w bardzo dobrym stanie. Ma 24 cm wysokości. Górna część patery ma 36 cm długości i 24 cm szerokości, dolna odpowiednio 28 cm i 26 cm.

Specyficzne kody