Stołek wodza. Drewno. Pendu. Kongo. XX wiek.
Stołek, który oferuję różni się trochę od najczęściej spotykanych. Ma owalny kształt i niskie, niewielkie oparcie przez co jest czymś pośrednim między stołkiem a fotelem czy tronem.
Kariatyda jako element konstrukcyjny występuje w sztuce Afryki dość często. Szczególnie upodobały ją sobie plemiona Luba, Tikar, Pendu, Hemba. Przy czym w odróżnieniu od naszych europejskich kariatyd, figura podtrzymująca rzadko ma wyprostowaną sylwetkę. Zwykle kuca, klęczy bądź siedzi. Najczęściej przedstawia wyobrażenie postaci przodka, który ma za zadanie otoczyć opieką, zapewnić trwałość konstrukcji a w tym konkretnym przypadku podkreślić rangę osoby zasiadającej na stołku. Mebel jest dodatkowo atrybutem władzy. Na bogato rzeźbionym siedzisku zasiada zwykle wódz, naczelnik wioski ewentualnie przewodniczący stowarzyszenia bądź szaman.
Stołek, który oferuję różni się trochę od najczęściej spotykanych. Ma owalny kształt i niskie, niewielkie oparcie przez co jest czymś pośrednim między stołkiem a fotelem czy tronem. Zastanawiają mnie jeszcze dwie rzeczy. Prostokąty drewna wklejone w siedzisko i martwe owady umieszczone w specjalnie wydrążonych otworach. Zupełnie nie potrafię odkryć znaczenia tych zabiegów.
Stołek przypisałem Pendu ponieważ kształt twarzy kariatyd przypomina maski tego plemienia. Został wykonany z jednego kawałka drewna. Ma ciekawą polichromię wykonaną mineralnymi farbami, która podkreśla kształt postaci. Nie jest zapewne bardzo stary. Optuję za drugą połową XX wieku. Ma łącznie z oparciem 74 cm wysokości. Siedzisko umieszczone jest na wysokości 40 cm a jego owalny kształt ma wymiary 45 na 40 cm. Fotel wykonany jest z dość ciężkiego, twardego drewna.