Boccio. Drewno. Płótno. Voodoo. Fon. Benin. XX wiek.

900,00 zł
Brutto

Boccio uzyskują moc, stają się skuteczne tylko wtedy gdy zostają naładowane magiczną energią przez kapłana religii voodoo. W praktyce oznacza to pomalowanie figury substancją wykonaną według specjalnej receptury, której częścią składową bywa krew składanych w ofierze zwierząt.

Wokół voodoo narosło wiele mitów i legend. W większości nieprawdziwych. Centrum kultu voodoo w Zachodniej Afryce jest Benin czyli dawny Dahomej. Religia ta rozpowszechniona jest głównie wśród bardzo licznego ludu Fon. Nie podejmę się chociażby streszczenia systemu religijnego voodoo bowiem zawiera on ponad 260 bogów i duchów. Dość powiedzieć, że wiele z tych bóstw przedstawianych jest w postaci drewnianych figur nazywanych boccio. Są to zwykle prymitywne rzeźby w formie ludzkiej sylwetki, bez indywidualnych cech, skaryfikacji, fryzur. Często figury boccio wykonują ludzie nie mający z sztuką rzeźbiarską nic wspólnego. Boccio ustawiane są w wioskowych sanktuariach, wzdłuż dróg, na obrzeżach wiosek. Zwykle są wkopywane w ziemię co według wierzeń ma zapewnić zespolenie z siłami natury.

Boccio uzyskują moc, stają się skuteczne tylko wtedy gdy zostają naładowane magiczną energią przez kapłana religii voodoo. W praktyce oznacza to pomalowanie figury substancją wykonaną według specjalnej receptury, której częścią składową bywa krew składanych w ofierze zwierząt. Boccio owijane są sznurami, szmatami, mają często doczepione pojemniki, woreczki, metalowe druty czy śruby. Fantazja kapłanów voodoo jest w tej materii ogromna.

Boccio są zwykle dedykowane do konkretnego zadania. Mogą wpływać na pogodę wykryć złodzieja, chronić określoną osobę. Są wyposażane w mechanizmy mające odstraszać wszelkie złe moce. Wokół figur boccio składane są ofiary.

Oferowana w sklepie rzeźba wykonana jest z twardego dość ciężkiego drewna. Jej „magiczna moc” umieszczona jest zapewne pod owiniętym wokół szyji płótnem. Wydaje się, że oprócz otworów będących efektem działań drewnojadów są też wykonane ręką człowieka. Być może są to miejsca, w których wieszano dodatkowy materiał magiczny. Dół rzeźby wygląda na zniszczony przez warunki atmosferyczne. Być może rzeźba była wkopana w ziemię. Trudno mi ją datować. Bezpiecznie będzie umieścić czas jej powstania w drugiej połowie XX wieku. Rzeźbę na drewnianej podstawie umieścił jej poprzedni właściciel. Boccio ma 77 cm wysokości, 10 cm szerokości i 9 cm głębokości. Stoi na podstawie o wymiarach 19cm na 19 cm na 3,5 cm.

Specyficzne kody