Kogut. Brąz. Persja. XIX/XX wiek.
Spodobała mi się jej surowość, prostota wykonania ornamentu, zderzenie masywnej sylwetki z lekkością ogona zrobionego z cienkiej mosiężnej blachy. Lubię też drapieżny wyraz łba dostojnego ptaka. To zupełnie wystarczyło żebym stał się właścicielem rzeźby.
Słowo Persja pojawia się w tytule opisu jako pewnego rodzaju znak. Chodzi mi o to, że przedmiot powstał w kręgu sztuki islamu. Może w Iranie, Indiach, Syrii czy Turcji. Afrykę Północną raczej bym wykluczył, choć trzeba też przyznać, że w Afryce, konkretnie w Beninie, powstają piękne brązy przedstawiające koguty właśnie. Jednak są to brązy o zupełnie innej stylistyce.
Moim zdaniem rzeźba nawiązuje do islamskich brązów pochodzących z pierwszych wieków naszej ery. Oczywiście daleko jej do elegancji i artystycznego kunsztu tamtych ale sylwetka koguta (szczególnie łeb i dziub) a także ornamenty na powierzchni rzeźby są podobne. Sądzę, że rzeźba powstała pod koniec XIX wieku w prowincjonalnym ośrodku mającym bogate tradycje odlewnicze.
Nie chcę się mądrzyć bo nie jestem znawcą sztuki z tego kręgu kulturowego. Rzeźbę kupiłem kierując się wyłącznie własnym poczuciem estetyki. Spodobała mi się jej surowość, prostota wykonania ornamentu, zderzenie masywnej sylwetki z lekkością ogona zrobionego z cienkiej mosiężnej blachy. Lubię też drapieżny wyraz łba dostojnego ptaka. To zupełnie wystarczyło żebym stał się właścicielem rzeźby.
Kogut ma 35 cm wysokości, jego długość wraz z ogonem wynosi 33 cm, szerokość ptaka to 10cm.