Laska. Drewno. Baule. Wybrzeże Kości Słoniowej. XX wiek.

400,00 zł
Brutto

Ostatecznie uważam, że jest to fragment laski pochodzącej z plemienia Baule, żyjącego na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. Nawet przy tak niewielkich twarzach kobiety i mężczyzny widać piękno i elegancję charakterystyczną dla masek tego plemienia.

Powinienem właściwie przy słowie „laska” umieścić znak zapytania bo nie mam stuprocentowej pewności co sprzedaję. To może być fragment długiej laski, oznaki władzy plemiennej, rodzaj berła. To także może być przedmiot używany w gospodarstwie domowym na przykład tłuczek do moździerza. Nie pomogła tu zbiorowa mądrość grupy fejsbukowej zajmującej się afrykańską sztuką plemienną. Przyznaję szczerze, że eksperci nie do końca byli przekonani czy przedmiot jest autentyczny to znaczy czy został wykonany na potrzeby społeczności plemiennej, czy brał udział w rytuałach. Mam tę przewagę nad fejsbukową grupą, że trzymałem przedmiot w rękach. Pewnych rzeczy nie da się podrobić. Całe moje doświadczenie kilku dekad kontaktu z drewnem, podpowiada mi, że rzecz jest autentyczna. Ma piękne patyny i przekonywujące ślady zużycia.

Ostatecznie uważam, że jest to fragment laski pochodzącej z plemienia Baule, żyjącego na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. Nawet przy tak niewielkich twarzach kobiety i mężczyzny widać piękno i elegancję charakterystyczną dla masek tego plemienia. I choć trudno tu mówić o indywidualnych rysach twarzy to wszystkie zasady obowiązujące przy wykonywaniu masek są tu widoczne. Symetria, łagodne owale, wyraźnie zarysowane łuki brwi.

Laska została wykonana z ciężkiego, twardego drewna. Ma 40 cm długości a średnica trzonka to 3 cm. Szerokość twarzy to 7 cm.

 

Specyficzne kody