Autorytety. Jose Agustin Gonzalez Grillo. Olej. Płótno. Kuba. XX wiek.

3 800,00 zł
Brutto

 Zobaczyłem w nim odbicie współczesnego świata, pełnego kreacji marnych autorytetów, smutnych posągowych postaci, zgiełku narodowych pokrzykiwań, zagubionych postaci podróżujących po tym świecie na dziecinnych rowerkach, symbolach dziecięcych traum i doświadczeń.


Obraz zafrapował mnie swoim chaosem. Zobaczyłem w nim odbicie współczesnego świata, pełnego kreacji marnych autorytetów, smutnych posągowych postaci, zgiełku narodowych pokrzykiwań, zagubionych postaci podróżujących po tym świecie na dziecinnych rowerkach, symbolach dziecięcych traum i doświadczeń. Tytuł obrazu pochodzi ode mnie i mam nadzieję, że właściwie odczytałem przesłanie artysty. Na obraz natknąłem się w antykwariacie niedaleko Le Mans we Francji. Mimo, że sprzedawcy nie potrafili wskazać autora dzieła, żądali dość wysokiej ceny. Po niemal godzinnych negocjacjach wyszedłem z antykwariatu niosąc obraz.

Przyznaję ze wstydem, że ja również długo nie potrafiłem odczytać sygnatury choć ta jest w sumie jasna i oczywista. Widziałem w niej tajemniczy rebus, który dopiero po rozwiązaniu da nazwisko autora. Pomogła fejsbukowa grupa, od której odpowiedź otrzymałem natychmiast.

Jose Agustin Gonzalez Grillo urodził się w roku 1957 w Hawanie. W 1984 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Hawanie a w roku 1990 otrzymał dyplom historyka sztuki na tamtejszym Uniwersytecie. Od ponad 20 lat zajmuje się głownie malarstwem. Mimo izolacji jaka z politycznych przyczyn dotknęła kubańskich artystów zdołał ze swymi obrazami dotrzeć do odbiorców na całym świecie. Mimo stosunkowo niewielu wystaw i to głównie w krajach hiszpańskojęzycznych jego malarstwo cieszy kolekcjonerów w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech i w Szwecji. Szczególną pozycję zdobył w USA, gdzie jego twórczość znalazła się na łamach prestiżowych periodyków zajmujących się rynkiem sztuki.

Myślę, że ten obraz warto kupić nie tylko dla jego walorów artystycznych. To także dobra inwestycja, tym bardziej, że oferowane na świecie dzieła Grillo mają podobne ceny tyle, że wyrażone w euro.

Dzisiejsze obrazy Grillo, może z racji jego wieku, bardziej stonowane i uporządkowane. Artysta ograniczył gamę kolorystyczną, wprowadził fakturę farby. Myślę, że obraz który oferuję powstał wiele lat wcześniej. Gdy dla młodego artysty naturalny był bunt przeciw zastanemu porządkowi świata.

To duży obraz. Łącznie z ramą ma 98 cm wysokości i 108 cm szerokości.

 

Specyficzne kody