Wojownicy. Tkanina żakardowa. XIX/XX wiek.

900,00 zł
Brutto

Skłaniam się do stwierdzenia, że kilim powstał w Europie, na podstawie naszych, pobieżnych wyobrażeń na temat Sztuki Wschodu.


Kupiłem tę tkaninę głównie z ciekawości. Chciałem wiedzieć gdzie i kiedy powstała. Niestety, mimo upływu kilku lat moja ciekawość nie została zaspokojona. A przynajmniej nie do końca choć korzystałem z opinii zaprzyjaźnionej ekspertki Muzeum Narodowego.

Wiem, że jest to najprawdopodobniej tkanina wykonana na krosnach żakardowych pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Tkanina jest dobrej jakości to znaczy został zrobiona z dużą dbałością o kompozycję i szczegóły przedstawionej sceny. Artystycznie jest też bez zarzutu choć przyznam szczerze, że chciałbym ją zobaczyć w pełnej krasie bo trzeba zdawać sobie sprawę, iż po ponad stu latach kolory trochę wyblakły. Choć nigdy nie był to kilim krzyczący kolorami. Projektant operował stonowanymi, niemal monochromatycznymi barwami a mimo to udało mu się stworzyć wyraźną, czytelną kompozycję.

Najwięcej wątpliwości budzi określenie miejsca, w którym tkanina powstała. Ze względu na temat mogłoby się wydawać, że kilim powstał w Chinach. Jednak uważna analiza pozwala dostrzec przemieszanie elementów charakterystycznych dla Państwa Środka, Kraju Kwitnącej Wiśni i Imperium Mongołów. Skłaniam się do stwierdzenia, że kilim powstał w Europie, na podstawie naszych, pobieżnych wyobrażeń na temat Sztuki Wschodu.

Tkanina jest w nie najlepszym stanie, widać liczne amatorskie naprawy więc przydałaby się jej profesjonalna renowacja. Myślę także, że kolory znacznie by ożyły po fachowym czyszczeniu. Tkaninę chroni szyba, którą czasowo zdjąłem aby pozbyć się refleksów podczas fotografowania. Jest bardzo delikatnie podklejona, da się ją łatwo pozbawić całej oprawy.

Rama ma 78 cm wysokości i 52 cm szerokości. Sam kilim bez frędzli ma odpowiednio wymiary 62 na 40 cm. Frędzle mają 5 cm długości.

Specyficzne kody