Postać przodka. Batak. Sumatra. XX wiek.

1 400,00 PLN
S DPH

Postać przedstawia zapewne przodka mającego pełnić rolę opiekuna, strażnika broniącego dostępu złym mocom do chronionego terenu. W tym przypadku chodzi zapewne o domostwo i to raczej zamożnych ludzi.

Sądzę, że rzeźba którą sprzedaję to dwudziestowieczna figura nawiązująca do dawnej plemiennej sztuki Bataków. Być może zrobiono ją dla potrzeb religijnych rytuałów. Dla wygody użytkowników wykonano ją z brązu choć stare rzeźby powstawały z lokalnie dostępnych materiałów, przede wszystkim z drewna, które niestety w tamtych warunkach atmosferycznych szybko ulegało zniszczeniu.

Postać przedstawia zapewne przodka mającego pełnić rolę opiekuna, strażnika broniącego dostępu złym mocom do chronionego terenu. W tym przypadku chodzi zapewne o domostwo i to raczej zamożnych ludzi. Figura kończy się niewielką miseczką do codziennego składania ofiar. Postać siedzi na innych niewielkich postaciach, w sposób pozwalający sądzić, że zostały one pokonane, zdominowane, unieważnione. Są zapewne symbolem złych mocy, najczęściej chodzi o te przynoszące choroby, zarazę, śmierć.

Piszę używając słów „sądzę”, „zapewne” bowiem trzeba zdawać sobie sprawę, że plemion, grup etnicznych jest na wyspach tworzących Indonezję przynajmniej kilkaset. Sam lud Batak tworzy sześć grup etnicznych. Ich sztuka na pierwszy rzut oka jest stylistycznie podobna różni się jednak szczegółami. To może być kształt oczu, uszu, podbródka, nakrycie głowy, sposób usadowienia postaci. Szczegóły te określają sztukę określonych grup etnicznych. Niestety to wiedza z poziomu eksperckiego dla mnie, przynajmniej na razie, niedostępnego. To sprawiło, że długo się wahałem czy przypisać rzeźbę Batakom czy może Dayakom, tym bardziej, że jest to tylko współczesna transpozycja sztuki plemiennej.

Rzeźba ma 46 cm wysokości i 12 cm szerokości, średnica okrągłej to 12 cm. Brąz pokrywa ciemnozielona sztucznie nałożona patyna. Powstała zapewne w drugiej połowie XX wieku.

Specifické reference