Byk. Żywica. L. To II. XX wiek.
Zastanawia mnie kwadrat pustej przestrzeni w tułowiu zwierzęcia. Być może ma jakieś symboliczne znaczenie a być też może, że jedynie podkreśla zgeometryzowaną kubistyczną formę rzeźby.
Ta niewielka rzeźba jest ze mną bardzo długo. Ciągle odkładałem jej wystawienie na sprzedaż bo ciągle miałem nadzieję, że przeglądając strony z dwudziestowieczną rzeźbą, a przeglądam ich naprawdę mnóstwo, trafię na taką samą i dowiem się kto jest jej autorem. Niestety nigdy się tak nie stało. Po raz kolejny okazało się, że niefrasobliwość rzeźbiarza nie pozwala go zidentyfikować. Zdarza się to często i czasem zastanawiam się czy sygnatura nieczytelna lub inicjałowa jest brakiem wiary we własne siły autora czy wręcz przeciwnie, zadufany w sobie artysta uważa, że jego dzieła są powszechnie rozpoznawalne.
Fakt, że przez kilka lat nie natrafiłem na drugi taki sam egzemplarz pozwala sądzić, że rzeźba jest rzadka, wykonana w niewielkim nakładzie. Rzadkie jest też samo przedstawienie tematu. Zwykle byk pokazywany jest w rzeźbie jako zwierzę potężne, dominujące, dynamiczne, budzące respekt. Jest zwykle ucieleśnieniem siły. Byka statycznego, pokornego, stojącego ze spuszczonym do ziemi łbem nigdy nie spotkałem. Jeśli już zwierzę miało opuszczony łeb to rogi zawsze pozostawały uniesione, gotowe do walki. Zastanawia mnie kwadrat pustej przestrzeni w tułowiu zwierzęcia. Być może ma jakieś symboliczne znaczenie a być też może, że jedynie podkreśla zgeometryzowaną kubistyczną formę rzeźby.
Rzeźba jest niewielka. Ma 15 cm wysokości, 13 cm długości i 5 cm szerokości. Stoi na kamiennej podstawie o wymiarach 12 na 6 na 2 cm.