Fotel. Blacha mosiężna. XX wiek.

300,00 zł
Brutto

Ta twarz pełna jest zadumy, powagi a nawet smutku. Całość kojarzy mi się z opuszczonym królewskim krzesłem, przestrzegającym następcę, że czeka go niełatwe zadanie.

Ta rzeźba czy może raczej kompozycja intryguje. Nierealne zwierze, które równie dobrze może być małpą, kotem lub lwem. Na dodatek spersonifikowane ludzką twarzą. Z atrybutem przypominającym królewską koronę. Na prywatny użytek nazywam postać „małpim królem”.

Ta kompozycja oprócz przestrzennych walorów rzeźby ma też wymiar malarski. To pięknie namalowany obraz, który zmienia się w zależności od kąta pod jakim odbija światło. Obraz, który gdyby był w większym wymiarze, bez wstydu można powiesić w każdej galerii ze sztuką XX wieku. Oszczędność użytych środków jest odwrotnie proporcjonalna do siły jego wyrazu. Ta twarz pełna jest zadumy, powagi a nawet smutku. Całość kojarzy mi się z opuszczonym królewskim krzesłem, przestrzegającym następcę, że czeka go niełatwe zadanie.

Mimo, że w moim sklepie sprzedałem już kiedyś pełną erotyzmu nagą kobietę, wykonaną w tej samej technice, najpewniej przez tego samego autora to nadal nie wiem kim on jest. Przypadek sprawił, że na Kole w Warszawie natknąłem się jeszcze na kilka prac tego anonimowego dla mnie artysty. Żałuję, że nie potrafię zidentyfikować autora prac ponieważ uważam, że jest to artysta w pełni ukształtowany, konsekwentny, kroczący własną drogą niezależnie od modnych prądów obowiązujących we współczesnej sztuce.

Rzeźba jest niewielka, co tylko podkreśla mistrzostwo i precyzję wykonania. Szkoda, że warstwa farby nie zachowała się w pełni ale na pewno jest do uratowania niewielkim nakładem pracy. Fotel ma 19 cm wysokości, 9 cm szerokości i 7 cm głębokości.

Specyficzne kody