Venus z Lespugue. Żywica. Kamień. XX wiek.

500,00 zł
Brutto

Kształty Venus wiążą się z ideą płodności, możliwością nakarmienia i wychowania potomstwa. Podobne przedstawienia odnajdujemy także dziś w afrykańskiej sztuce plemiennej.


Historia kołem się toczy. Gdyby dziś, ktoś wyrzeźbił takie przedstawienie kobiety, nikt by się specjalnie nie zdziwił. Może jedynie wojujące feministki byłyby niezadowolone. Autor bez trudu zostałby włączony w nurt aktualnie w sztuce współczesnej obowiązujący. A przecież ta odnaleziona w roku 1922, w jaskini Rideaux u podnóża Pirenejów, figurka z kości mamuta, powstała ponad 25 tysięcy lat temu. Została niestety uszkodzona podczas wykopalisk i to co dziś nazywamy Venus z Lespugue to częściowa rekonstrukcja. Ta i inne przedstawienia kobiet pochodzące z paleolitu uwydatniają kobiece kształty. Venus niemal epatuje olbrzymimi piersiami i pośladkami. Osobiście odniosłem wrażenie, że jest ich więcej niż u każdej innej kobiety, że powtarzają się na ciele kobiety z dziwną regularnością.

Kształty Venus wiążą się z ideą płodności, możliwością nakarmienia i wychowania potomstwa. Podobne przedstawienia odnajdujemy także dziś w afrykańskiej sztuce plemiennej. Niektórzy badacze zwracają także uwagę na warunki klimatyczne jakie wówczas panowały. Odpowiednio duże zapasy tkanki tłuszczowej dawały większą szansę na przeżycie i przekazanie życia następnym pokoleniom. Były pożądane. Mogły tworzyć ideał piękna choć nie jest do końca jasne czy nasi przodkowie żyjący w paleolicie mieli zdolność abstrakcyjnego myślenia. Odkrywane współcześnie artefakty zdają się tą umiejętność coraz częściej potwierdzać.

Z Venus z Lespugue wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Jest to pierwszy udokumentowany przypadek kobiecego stroju wykonanego z czegoś innego niż zwierzęce skóry. Badacze są zgodni trójkątna spódniczka wykonana jest z przędzy.

Nie jestem pewien z czego wykonana jest rzeźba stojąca na kamiennej podstawie. Kupując sądziłem, że z brązu. Teraz nie jestem pewien. To może być sztuczne tworzywo udające metal. Rzeźba ma łącznie 27 cm wysokości. Sama postać kobiety ma 12 cm wysokości czyli nieco mniej niż oryginał. Szerokość figurki to 5 cm a jej głębokość to 3 cm. Wymiary dolnej podstawy wykonanej z kamienia to 9 na 9 na 2,5 cm.

Specyficzne kody