Krwiożerczy niedźwiedź. Drewno. Jim Doran. 1997.

300,00 zł
Brutto

Autor sugeruje, że nie jest to zwykły niedźwiedź. Nie dość, że pochodzi z rodu mającego na sumieniu pożeranie ludzi to wyposażony jest w dodatkową parę oczu.


Nie pamiętam już co skłoniło mnie do zakupu tej rzeźby. Może skojarzenie ze sztuką Indian z Ameryki Północnej może nieczytelna kartka na spodzie rzeźby a więc tajemnica, którą należało rozwikłać.

Praca dedukcyjno-lingwistyczna pozwoliła mi się zorientować, że rzeźba przedstawia olbrzymiego lub być może posiadającego nadprzyrodzoną moc niedźwiedzia grizzly. Autor sugeruje, że nie jest to zwykły niedźwiedź. Nie dość, że pochodzi z rodu mającego na sumieniu pożeranie ludzi to wyposażony jest w dodatkową parę oczu. Na szczęście dla ludzi zwierzę trafiło do Parku Narodowego w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Według opisu rzeźba została wykonana w 1997 roku przez Jima Dorana.

Istnieje amerykański artysta Jim Doran i rzeźba stylistycznie wpisuje się w jego dokonania. Jest autorem wielu prac z pogranicza suspensu, sztuki popularnej czy wręcz komiksu. Maluje także portrety i krajobrazy. Prowadzi kursy z malarstwa i historii sztuki. Jim Doran prowadzi internetową galerię więc można tam zajrzeć.

Zapewne w przypadku tej rzeźby pojawiają się pytania o granice sztuki ale pozostawiam je bez odpowiedzi.

Rzeźba ma 36 cm wysokości, 14 cm szerokości i 12 cm głębokości.

Specyficzne kody