Pojemnik na tytoń. Dogon. Drewno. Mali. XX wiek.

1 000,00 zł
Brutto

Na ogół bardziej przypomina osła niż konia. Być może wynika to z faktu, że koń w świadomości Dogonów jest po części bytem magicznym, abstrakcyjnym, ucieleśnieniem boskiego przodka człowieka Nommo.

Dogonowie wierzą, że pojawili się na ziemi za sprawą boga Ammy. Ich przodkami byli Nommo. To oni przenieśli na ziemię arkę w której znalazło się ośmiu protoplastów dogońskich rodów. Nommo po skończonej misji zostali przemienieni w konie. Symbol dogońskiego bogactwa a także środek transportu Hogona, najwyższego religijnego autorytetu Dogonów, którego stopy nie powinny dotykać ziemi.

Koń jest dość częstym motywem w sztuce Dogonów. Najczęściej nosi na grzbiecie jeźdźca choć równie często jest podporą naczyń podobnych do tego, które oferuję. Sylwetka konia przedstawiana jest zwykle bardzo schematycznie. Daleko jej od anatomicznej poprawności. Na ogół bardziej przypomina osła niż konia. Być może wynika to z faktu, że koń w świadomości Dogonów jest po części bytem magicznym, abstrakcyjnym, ucieleśnieniem boskiego przodka człowieka Nommo.

Naczynie ma rytualny charakter. Służyło do przechowywania tytoniu, leków czy żywności. Używano go podczas ceremonialnych uczt z udziałem Hogona. Niektóre z tych naczyń były bardzo bogato zdobione, tworzyły wielopiętrowe konstrukcje. Większość z nich posiadało pokrywy, choć spotkałem także odkryte. Na moim nie ma najmniejszych śladów sugerujących obecność pokrywy.

Pojemnik jest w dość marnym stanie. Widać liczne ślady ucztowania drewnojadów. Patyna wygląda na solidną. Naczynie mogło powstać w połowie XX wieku. Ma 38 cm wysokości. Średnica misy ma 21 cm. Sam koń ma 25 cm długości i 8 cm szerokości.

Specyficzne kody