Postać niosąca ogień. Pearl Amsel. Rzeźba w brązie.

4 000,00 zł
Brutto

 Ważący pół tony Golem wykonany przez Pearl Amsel a ufundowany przez jej ojca  

stanął przed Muzeum Żydowskim w stolicy Czech.


Urodzona przed II wojną światową w Pradze amerykańska rzeźbiarka tworzy głownie rzeźby w brązie. Jest Żydówką i ten fakt wywarł piętno na jej życiu. Jako dziecko trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przeżyła i wraz z rodziną wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pielęgnuje jednak związki ze starym krajem podobnie jak nie wypiera się własnych korzeni. Dowodem czego niech będzie 2,5-metrowa rzeźba z brązu przedstawiająca Golema, który może być symbolem Pragi i żydowskiej mistyki. Ważący pół tony Golem wykonany przez Pearl Amsel a ufundowany przez jej ojca  

stanął przed Muzeum Żydowskim w stolicy Czech.

Pearl Amsel tworzy nowoczesne rzeźby na pograniczu art-brut i surrealizmu. To moja ocena i można się do niej nie przywiązywać. Głównym obiektem jej zainteresowania jest człowiek. Oferowany brąz nazwałem na własny użytek Prometeuszem ale nigdzie w dostępnych mi źródłach tej rzeźby nie znalazłem. Kilka rzeźb tej artystki oferowała RO Gallery na Long Island w Nowym Jorku. Zawsze w cenach przynajmniej dwukrotnie przewyższającą proponowaną przeze mnie.

Oferowana rzeźba jest sygnowana i datowana na rok 1975. Większość pojawiających się na rynku jej rzeźb pochodzi z lat siedemdziesiątych. Rzeźba jest wysoka na 42 cm. Szeroka 39cm. Kamień w podstawie ma wymiar 17 na 25 cm.

Specyficzne kody