Pojemnik na betel. Atoni. Bambus. Timor. XX wiek.

400,00 zł
Brutto

Społeczność Atoni żyje w indonezyjskiej części wyspy Timor. Mimo oficjalnego przyjęcia chrześcijaństwa, społeczność ta, nadal praktykuje zwyczaje i rytuały związane ze swą plemienną tradycją i wiarą w wszechobecne duchy przodków. Atoni stworzyli ciekawą sztukę a jednym z jej przykładów są pojemniki na betel. Bo społeczność Atoni żuje betel. Może się to wydawać niewiarygodne ale co dziesiąty mieszkaniec Ziemi korzysta z tej używki. Głównie w Azji, Ameryce Południowej i Oceanii. W liście betelu czyli pieprzu betelowego, zawija się orzeszki palmy areki i wapno powstałe ze sproszkowanych muszelek koralowców. Taka mieszanka to łagodny narkotyk powodujący oszołomienie, pozwalający oszukać uczucie głodu i pragnienia, lepiej znosić upał. Efektem ubocznym żucia jest wzmożona praca ślinianek i uwalnianie się barwnika kolorującego zęby i dziąsła na czerwono.

Pojemniki, w których przechowuje się betel, komponenty mieszanki ale także tytoń, zioła i leki wytwarza się z bambusa czasem z kości lub rogu.

Pojemnik, który oferuję kupiłem razem z dużym zbiorem rzeźb, łyżek, spinek do włosów, bawełnianych pudełek, który po zmarłym kolekcjonerze z Belgii trafił do Polski. Jestem w stu procentach przekonany o jego autentyczności.

Pojemnik nie wygląda może okazale ale jego zaletą jest głowa przodka na pokrywie, symbolizująca jego opiekuńczego ducha, mającego zapewne dbać o odpowiednie działanie zażywanej substancji narkotycznej. Rzeźby na pojemnikach pojawiają się rzadko podobnie jak ciemna farba pokrywająca część pudełka. Motyw Kaif, wzór składający z kresek i rombów jest charakterystyczny dla sztuki Atoni i powszechnie stosowany. Pojemnik ma 11 cm wysokości i 5 cm szerokości.

<!-- [if gte mso 9]> </w:Ls

Specyficzne kody