Młodzieniec z młotem. Ernst Beck (1879-1941) Brąz. XX wiek.

1 900,00 zł
Brutto

Ernst Beck postać ludzką umieścił w centrum swojej twórczości. Często przedstawiał ją w kontekście wykonywanej profesji. Był artystą dbającym o szczegóły, anatomiczną poprawność, czystość kompozycji.

Rzeźbę kupiłem będąc w nastroju depresyjnym, związanym z rozmyślaniami nad kondycją finansową prowadzonego biznesu. W podobnych stanach tłumaczę sobie, że jeśli chcę zarabiać, powinienem przestać kierować się w zakupach tylko swoimi upodobaniami a zacząć myśleć o preferencjach klientów, którzy na ogół lubią „ładną sztukę”.

Ta rzeźba to pewnie wynik jednego z takich nastrojów. Dlaczego Ernst Beck ? Bo być może był akurat w moim zasięgu.

Na temat tego artysty informacji w sieci jest niewiele. Ukończył Akademię w Wiedniu. Malował pejzaże, zajmował się grafiką. Jednak przede wszystkim był rzeźbiarzem. Ciekawe, że należał do Wiedeńskiej Secesji, co mnie osobiście wydaje się o tyle dziwne bo w żadnej z kilkudziesięciu oglądanych rzeźb nie znalazłem cienia założeń tego stowarzyszenia. Wprost przeciwnie, we wszystkich tych rzeźbach widziałem pokłosie historyzmu, eklektyzm dziewiętnastowiecznej rzeźby. No może odstępstwem jest fakt, że wiedeński artysta nadmiernie eksponuje kult młodzieńczego ciała a to akurat, biorąc pod uwagę czas i miejsce ich powstawania, niebezpiecznie mi się kojarzy.

Ernst Beck postać ludzką umieścił w centrum swojej twórczości. Często przedstawiał ją w kontekście wykonywanej profesji. Był artystą dbającym o szczegóły, anatomiczną poprawność, czystość kompozycji.

Jego rzeźby dość często pojawiają się na europejskich aukcjach. Osiągają ceny od kilkuset do kilku tysięcy euro. Rzeźbę, którą oferuję Dom Aukcyjny „Ostoja” opisał jako Młodzieńca z młotem z dopiskiem Alegoria pracy. Ja widzę tu raczej robotnika układającego tory kolejowe ale przecież swoich wizji powinienem się wystrzegać. Rzeźba powstała zapewne w latach trzydziestych. To dobrej jakości, patynowany i cyzelowany odlew z brązu.

Brąz ma 32 cm wysokości, 17cm szerokości i 13 cm głębokości. Stoi na kamiennej podstawie o wymiarach 10 na 10 na 9 cm.

Specyficzne kody