Żółta koszulka lidera. Brąz. Francja. XX wiek.

1 200,00 PLN
S DPH

Jakość kompozycji pozwala przypuszczać, że wykonał ją profesjonalny twórca, mający zaplecze pozwalające uzyskać doskonałą jakość odlewu. Wykonana w małym nakładzie, stylistycznie lokuje się na pograniczu sztuki konceptualnej i abstrakcji.

Kupując tę rzeźbę zastanawiałem się czy ma ona cokolwiek wspólnego z twórczością Tomka Kawiaka. Takie jest pierwsze skojarzenie polskiego odbiorcy sztuki na widok wykonanych z brązu spodni czy koszuli. Oczywiście pod warunkiem, że posiada pobieżną choćby wiedzę na temat rzeźby współczesnej.

Niestety moje nadzieje okazały się płonne. Rzeźba jest sygnowana zupełnie nieczytelnie i nawet przy bardzo dobrych chęciach trudno się tam dopatrzeć nazwiska Kawiaka.

Sądząc po napisie rzeźba odnosi się do francuskiego kolarza i działacza sportowego Jeana de Gribaldego. Człowiek ten funkcjonujący w środowisku pod pseudonimem „wicehrabia” znany był nie tyle z sukcesów sportowych co raczej z charyzmy i autorytetu jaki miał budując kolejne zawodowe teamy kolarskie. Na jego cześć w rodzinnym Besacon odbywa się co roku wyścig kolarski. Być może rzeźba jest rodzajem nagrody przyznawanej w kolarstwie bądź rodzajem hołdu złożonego Gribaldemu przez artystę. Rodzajem żółtej koszulki lidera wyścigu.

To wszystko są moje spekulacje bo informacji na temat rzeźby czy artysty nie odnalazłem.

Jakość kompozycji pozwala przypuszczać, że wykonał ją profesjonalny twórca, mający zaplecze pozwalające uzyskać doskonałą jakość odlewu. Wykonana w małym nakładzie, stylistycznie lokuje się na pograniczu sztuki konceptualnej i abstrakcji. Nawet jeśli powstawała jako nagroda nic nie stoi na przeszkodzie aby uznać ją za oryginalne dzieło sztuki.

Brąz ma 32 cm wysokości, 16 cm szerokości i 10 cm głębokości.

Specifické reference