Odważniki do złota. Akan. Gana. XX wiek.

600,00 zł
Brutto

Złoty pył dla ludu Akan był nie tylko źródłem bogactwa. Traktowali go jako emanację słońca i ucieleśnienie życiodajnej siły kra.

Złoty pył wydobywany w kopalniach Królestwa Akan był fundamentem bogactwa tego państwa. Złotego pyłu używano jako umownej waluty w wielu transakcjach. Potrzebne były znormalizowane jednostki miary. Do ważenia pyłu służyły odważniki wykonane z importowanego z Europy mosiądzu. Te najczęściej używane, abrammuo, miały kształt prostokąta. Jego wielkość określała jednostkę miary. Dodatkowo pożądaną wagę regulowano lutami bądź zapinkami z miedzi.

Odważniki zdobiono geometrycznymi symbolami. Ich pochodzenie tłumaczy się faktem, że początkowo poważnymi odbiorcami byli islamscy kupcy z północnej Afryki, którzy w sztuce nie tolerowali wizerunków ludzi i zwierząt. Jednak czasem pojawiają się odważniki w kształcie ludzi bądź zwierząt. Pod koniec XIX wieku, gdy Anglicy podbili Królestwo Akan odważniki wyszły z użycia.

Złoty pył dla ludu Akan był nie tylko źródłem bogactwa. Traktowali go jako emanację słońca i ucieleśnienie życiodajnej siły kra.

Oferowany zestaw kupiłem we Francji. Od człowieka, któremu ufam, który sztuką plemienną Afryki zajmuje się od kilku już dekad. Mam więc nadzieję, że odważniki nie są wykonanymi w ostatnim czasie kopiami. Wystawiłem cały zestaw ale dopuszczam też możliwość sprzedaży pojedynczego egzemplarza. Wówczas chciałbym 200 zł za sztukę.

Orientacyjne wymiary odważników to 5 na 4,5 na 0,8 cm. Wagi nie znam.

Specyficzne kody