Tragedia. Brąz. Yvette Lamourex. Francja. 1989 rok.

3 500,00 zł
Brutto

W swych rzeźbach artystka nawiązuje do komedii dell’arte. Tradycyjnego, ludowego widowiska obecnego w świadomości odbiorcy z basenu Morza Śródziemnomorskiego. Pantomima, gest, taniec są dla komedii dell’arte bardzo istotne.


Kobiety o wiek się nie pyta więc data urodzenia Yvette Lamourex okazała się dla mnie niedostępna, mimo wnikliwych poszukiwań w sieci. Natomiast natrafiłem na artykuł prasowy w jednym z nicejskich czasopism żegnający artystkę. Yvette Lamourex zmarła w roku 1921.

Niewiele też jest dostępnych informacji o początkach drogi twórczej artystki. Prawdopodobnie urodziła się w zamożnej, inteligenckiej rodzinie, gdzie z kulturą i sztuką obcowała od dzieciństwa na co dzień. Otrzymała staranne humanistyczne wykształcenie. Malarstwa i rzeźby uczyła się w prywatnych szkołach we Francji obecnych dość licznie.

W roku 1974 otworzyła pracownię rzeźby w Tourrettes sur Loup. To zawieszone na skałach, średniowieczne miasteczko położone na Lazurowym Wybrzeżu. Licznie odwiedzane przez turystów. Myślę, że to w pewien sposób ukształtowało artystkę. Rzeźby Yvette Lamourex są wyraziste i bardzo dekoracyjne. Zrozumiałe dla powszechnego odbiorcy.

W swych rzeźbach artystka nawiązuje do komedii dell’arte. Tradycyjnego, ludowego widowiska obecnego w świadomości odbiorcy z basenu Morza Śródziemnomorskiego. Pantomima, gest, taniec są dla komedii dell’arte bardzo istotne. Yvette Lamourex przenosi je na swoje rzeźby, gdzie gest, przerysowana mowa ciała podkreślają zawarte przesłanie. Postać Arlekina jest najczęściej obecna w jej twórczości. Jest rzeźbiarką bardzo sprawną technicznie. Ma łatwość przedstawiania postaci w ruchu z zachowaniem anatomicznych proporcji. Oczywiście należy pamiętać o programowej teatralności rzeźb Yvette. Większość swych prac artystka sprzedawała bezpośrednio z pracowni lub z autorskiej strony internetowej.

Rzeźba, którą oferuję jest kwintesencją twórczości artystki. Jest w dobrym stanie, z  ładnie nałożonymi patynami. Ma 42 cm wysokości, 21 cm szerokości i 10 cm głębokości. Jest sygnowana na podstawie.

Specyficzne kody