Katyeleo. Starożytna matka. Senufo. Mali. XX wiek.

1 800,00 zł
Brutto

 W obu motyw matki, z której piersi czerpie się wiedzę o zasadach życia społeczności Senufo jest przedmiotem edukacji młodych członków plemienia. Ta rzeźba jest symbolem, abstrakcyjnym znakiem mądrości skumulowanej w wielu pokoleniach.


Rzeźba, którą oferuję nie jest prostym przedstawieniem macierzyństwa. Ma dużo głębsze, symboliczne znaczenie. Nawiązuje do mitu starożytnej matki Katyeleo, której zadaniem jest ciągła odnowa wszechświata. Dokonuje tego przy pomocy dwóch stowarzyszeń, zrzeszającego mężczyzn Poro i kobiecego Sandogo. W obu motyw matki, z której piersi czerpie się wiedzę o zasadach życia społeczności Senufo jest przedmiotem edukacji młodych członków plemienia. Ta rzeźba jest symbolem, abstrakcyjnym znakiem mądrości skumulowanej w wielu pokoleniach.

Wiedzę stowarzyszenie Poro przekazuje podczas, wieloetapowej, skomplikowanej ceremonii inicjacji. Jako ciekawostkę przytoczę, że jednym z zadań podczas inicjacji jest przeciskanie się przez „pochwę starej kobiety”, wąską szczelinę w skałach. To przejście przez symboliczne łono, miejsce gdzie wszystko się zaczyna.

Rzeźba jest bardzo duża ale znalazłem informację, że nawet tak duże rzeźby noszono podczas ceremonii plemiennych. Zrobiona jest z lekkiego drewna co teoretycznie pozwalałoby ją nosić. Fryzura kobiety to symboliczny ptak, jedno z pięciu pierwotnych stworzeń z mitologii Senufo. Ciało kobiety pokrywają liczne, niewielkie skaryfikacje. W ten sposób nacina się ciała podczas inicjacji. Mają symbolizować ugryzienia lamparta.

Rzeźba jest niewątpliwie stara. Patyna, liczne naprawy, pozwalają mi sądzić, że powstała w pierwszej połowie XX wieku. Ma 101 cm wysokości, 34 cm szerokości i 38 cm głębokości. Polecam.

Specyficzne kody