Birgitte Berger Rougagnou. Kobieta i mężczyzna. Brąz.

4 000,00 zł
Brutto

Surowa czarna patyna podkreśla ciężar przedstawienia i jego statyczny charakter.


 

Prezentowaną rzeźbę kupiłem kilka lat temu na Targach Antykwarycznych w Chatou pod Paryżem. Targi te odbywają się dwa razy w roku i gromadzą bardzo wielu wystawców.  Sprzedawca spoglądał na mnie z wyrzutem, gdy przyznałem się, że nie wiem kto to Brigitte Berger i nie znam zupełnie jej dorobku. Nie znałem ale bardzo spodobał mi się jej brąz. Kobieta z tej rzeźby przypomina afrykańskie boginie płodności mężczyzna wykutego w skale wojownika. Są ze sobą bardzo blisko ale nie ma w tym podtekstów seksualnych. Przynajmniej ja tak to odbieram. Surowa czarna patyna podkreśla ciężar przedstawienia i jego statyczny charakter. Brąz został wykonany ćwierć wieku temu.

Brigitte Berger Rougagnou urodziła się w roku 1949. Wprawdzie o wieku kobiet się nie wspomina ale artystka miała wystarczająco dużo czasu by dojrzeć. Sama określa się mianem artysty kreatywnego. Na jednej z ostatnich wystaw prezentuje zupełnie inną twórczość. Zarówno obrazy jak i rzeźby są bardzo kolorowe. Przedstawiają postacie pozbawione głów i płci. Zmienił się też materiał a jakiego są wykonane. Sadząc ze zdjęć są zrobione z tworzyw sztucznych. Wolę jednak BBR w jej dawnym wydaniu. Artystka jest związana z Paryżem, Lyonem i Lazurowym Wybrzeżem.

Rzeźba ma wysokość 45 cm. Podstawa tworzy prostokąt o wymiarach 28 na 19 cm. Szerokość 31 cm. Sygnowana BBR 94. Pierwsza z ośmiu odlanych.

Specyficzne kody