Maska. Państwowe Szkoły Sztuk Plastycznych Kielce. XX wiek.

400,00 zł
Brutto

 Myślę, że maska powstała w latach siedemdziesiątych. Może jeszcze wcześniej. Jest prosta, wyrazista, nawiązuje do tradycyjnych, ludowych wizerunków świętych a jednocześnie jest nowoczesna. Szkoda, że nie wiemy kto jest jej autorem i jak potoczyła się jego dalsza kariera artystyczna.

Maskę znalazłem na Kole w Warszawie. I choć już na pierwszy rzut ona wiedziałem, że ze sztuką plemienną nie ma nic wspólnego to naklejka na jej odwrocie była katalizatorem zakupu.

Z ciekawością konfrontuję prymitywne maski plemienne z tymi (mam jeszcze jedną z Kielc) wykonanymi w miejscu, mającym w sposób profesjonalny kształtować wrażliwość artystyczną młodych ludzi. W szkole artystycznej, gdzie obowiązują klasyczne europejskie kanony piękna. Z grubsza rzecz ujmując ta sztuka niewiele się różni. Może jedynie w masce z Kielc dostrzegam reminiscencje wyobrażeń naszego słowiańskiego Światowida jak również przaśne rysy polskich świątków. Niewątpliwie mamy do czynienia z wycinkiem historii polskiej sztuki współczesnej. Myślę, że maska powstała w latach siedemdziesiątych. Może jeszcze wcześniej. Jest prosta, wyrazista, nawiązuje do tradycyjnych, ludowych wizerunków świętych a jednocześnie jest nowoczesna. Szkoda, że nie wiemy kto jest jej autorem i jak potoczyła się jego dalsza kariera artystyczna.

I uwaga na marginesie. Liceum Kenara znają wszyscy interesujący się sztuką. O szkole w Kielcach, poza regionem mało kto słyszał. A szkoda bo był to potężny ośrodek kształcący przyszłych artystów. Budujący wrażliwość artystyczną wielu pokoleń.

Maska ma 40 cm wysokości, 30 cm szerokości i 5 cm głębokości.

Specyficzne kody