Grzebień do tkania dywanów. Berberowie. Afryka. XX wiek.

600,00 zł
Brutto

Nie znam się na technikach tkania. Wiem natomiast, że grzebień jest piękny jeśli można tak powiedzieć o rzemieślniczym narzędziu. Zachwyca mnie rytmiczny wzór wykonany przy użyciu naprawdę prostych środków. To rewelacyjny przykład sztuki kowalskiej odpowiadający stylistyce Północnej Afryki.

Narzędzie pochodzi z Afryki Północnej. Kupiłem je dawno temu we Francji i na parę lat przepadło w czeluściach mojego magazynu. Według zapewnień sprzedawcy należało do Berberów. Służyło w warsztacie tkackim. Nawiasem mówiąc Berberowie od wieków znani są z produkcji dywanów i kilimów. Głównie wełnianych.

Znalazłem podobne grzebienie w internecie. Zastanawia mnie długość zębów oferowanego narzędzia. Te które widziałem w internecie miały zdecydowanie dłuższe zęby. Poza tym mój ma dodatkowe uchwyty. Być może był wykorzystywany do pracy częściowo zmechanizowanej. Nie znam się na technikach tkania. Wiem natomiast, że grzebień jest piękny jeśli można tak powiedzieć o rzemieślniczym narzędziu. Zachwyca mnie rytmiczny wzór wykonany przy użyciu naprawdę prostych środków. To rewelacyjny przykład sztuki kowalskiej odpowiadający stylistyce Północnej Afryki. Nie mam wątpliwości, że grzebień mógł służyć Berberom. Ludu tworzącego swą kulturę od prawie 9000 lat. Ludu, który potrafił zasymilować do własnej, koczowniczej kultury plemiennej elementy kultury śródziemnomorskiej.

Myślę, że grzebień powstał w pierwszej połowie XX wieku. Czoło grzebienia ma wymiar 20,5 cm na 16 cm. Długość rączki to 13 cm. Został wykuty z blachy o grubości 4-5 mm.

Specyficzne kody