Hintha. Drewno. Chiny. XIX/XX wiek.

2 700,00 PLN
S DPH

Sądzę, że rzeźba miała charakter użytkowy. Być może w pojemniku, który tworzą ogon i skrzydła składano ofiary. Zagadką są stożkowe wypustki po bokach ptaka. Anatomia gęsi czy też łabędzia w niczym ich nie uzasadnia, tym bardziej, że rzeźba bardzo realistycznie oddaje sylwetkę ptaka.

Pierwsza zasadnicza wątpliwość dotyczy gatunku ptaka. Nie jestem pewien czy rzeźba przedstawia łabędzia czy gęś. Nie tylko ja mam tę wątpliwość. Historycy sztuki, językoznawcy a nawet przyrodnicy z Chin, Indii i Azji Południowo-Wschodniej toczą spór o pierwowzór ptaka Hintha.

Według opowieści Budda przelatujący nad ziemią dostrzegł dwa ptaki na skrawku suchego lądu, otoczonego wodą. (Spór toczy się o to czy były to gęsi czy łabędzie). Skrawek suchego lądu był tak mały, że ptaki aby się na nim utrzymać musiały stać jeden na drugim. Budda przepowiedział powstanie w tym miejscu dużego miasta Pegu, którego symbolem jest dziś ptak Hintha.

Inna z legend mówi o ciężarnej królowej podróżującej na grzbiecie olbrzymiego ptaka, która zmuszona była urodzić w lesie. Chłopiec, który się narodził został królem ludu Mon, założycieli Birmy.

W Indiach Hintha nosi nazwę Hamsa.

Rzeźba, którą oferuję pochodzi z Chin. Jest stara była bowiem kilkukrotnie przemalowana. Usuwałem kilka warstw farby przy czym trzeba dodać, że kolejne malatury, starały się w sposób mniej lub bardziej udany naśladować oryginalny wersję. Widocznie rzeźba była dla kogoś ważna i istotna. Niedużej naprawy wymagał również ogon ptaka. Sądzę, że rzeźba miała charakter użytkowy. Być może w pojemniku, który tworzą ogon i skrzydła składano ofiary. Zagadką są stożkowe wypustki po bokach ptaka. Anatomia gęsi czy też łabędzia w niczym ich nie uzasadnia, tym bardziej, że rzeźba bardzo realistycznie oddaje sylwetkę ptaka.

To spora rzeźba. Ma 42 cm wysokości, 55 cm długości i 38 cm szerokości.

Specifické reference