Figura przodka. Drewno. Sepik. Papua Nowa Gwinea. XX wiek.

1 600,00 zł
Brutto

Rzeźba ma piękne skaryfikacje nawiązujące do łusek krokodyla i śladów po jego ugryzieniu. Podobne nacięcia otrzymują młodzi chłopcy podczas ceremonii inicjacji.

Ludy żyjące wzdłuż biegu rzeki Sepik, olbrzymie znaczenie nadają swoim przodkom. Plemię Sawos, a nie jest wykluczone, że rzeźba którą oferuję tam właśnie została wykonana, w chwili śmierci ważnego członka plemienia zamawiają u rzeźbiarza jego drewniany wizerunek. Rzeźba przechowywana jest w Domu Modlitw. Członkowie klanu, do którego zmarły należał, mają prawo oczekiwać od przodka ucieleśnionego w rzeźbie pomocy i rady w ważnych życiowych decyzjach. Najlepiej jednak gdyby te rady pozwalały osiągnąć zamierzony cel bo w przeciwnym razie rzeźbę może spotkać kara. Może zostać wyniesiona z Domu Modlitw, obrzucona kamieniami a nawet połamana. Zresztą według ludzi Sawos każda figura przodka traci z czasem swą boską moc i może zostać połączona z kośćmi zmarłej osoby, która była jej pierwowzorem.

Rzeźba ma piękne skaryfikacje nawiązujące do łusek krokodyla i śladów po jego ugryzieniu. Podobne nacięcia otrzymują młodzi chłopcy podczas ceremonii inicjacji. Krokodyl według wierzeń stworzył świat. Mieszkał na dnie oceanu i z wyciągniętego z dna błota stworzył lądy, słońce wzeszło przez jego otwartą paszczę. Pierwszy człowiek powstał ze związku krokodyla z kobietą, której zresztą był twórcą.

Rzeźba jest duża. Powstała zapewne kilkadziesiąt lat temu. Ma ładne patyny i przetrwała w stosunkowo niezłym stanie. Otwór w podstawie podpowiada, że kiedyś była eksponowana na specjalnym stojaku. Była pewnie częścią kolekcji.

Figura ma 83 cm wysokości, 28 cm szerokości i 12 cm głębokości.

Specyficzne kody