Relikwiarz Kota. Mosiądz. Gabon. XX wiek.

600,00 zł
Brutto

Nie sądzę też, że jest to typowa figurka wykonana dla turystów. Myślę, że rzecz jest bardziej złożona. Wielu współczesnych rzeźbiarzy, mających swe korzenie w Afryce nawiązuje do swych etnicznych tradycji. Czerpie z nich inspirację, rozlicza się z porzuconą wiarą przodków, stara się przenieść na współczesny grunt bogate dokonania przodków

Figura, którą oferuję nawiązuje do relikwiarzy plemienia Kota. Pisałem już o nich kilka razy. Odsyłam do zakładki Sprzedane. Oryginalne relikwiarze były strażnikami kości przodków, które umieszczone w koszach, były przemieszczane wraz ze zmianą terytorium prowadzących koczowniczy tryb życia Kota. Były drewniane i misternie obijane mosiężną bądź miedzianą blachą. Ten rodzaj pochówku jak i same relikwiarze budziły sprzeciw katolickich misjonarzy, przechowywano je w ukryciu, stały się z czasem jedną z ikon afrykańskiej sztuki plemiennej.

Wykonana z mosiądzu, ciekawie patynowana figura nie została jak sądzę wykonana w celach obrzędowych. Nigdy nie znalazłem wzmianki o wykonanych z metalu miniaturowych strażnikach kości.

Nie sądzę też, że jest to typowa figurka wykonana dla turystów. Myślę, że rzecz jest bardziej złożona. Wielu współczesnych rzeźbiarzy, mających swe korzenie w Afryce nawiązuje do swych etnicznych tradycji. Czerpie z nich inspirację, rozlicza się z porzuconą wiarą przodków, stara się przenieść na współczesny grunt bogate dokonania przodków. Mam przeświadczenie, że relikwiarz jest przejawem takiej właśnie sztuki. Jest starannie wykonany, odlany tradycyjną metodą na wosk tracony. Powstał w drugiej połowie XX wieku.

Rzeźba ma 39 cm wysokości, 14 cm szerokości i 4 cm głębokości. Średnica podstawy to 6 cm.

Specyficzne kody