Cong. Serpentynit. Kultura Liangzhu. Chiny.

900,00 zł
Brutto

Sam cong nadal pozostaje tajemnicą. Spekuluje się jedynie na temat jego przeznaczenia wiążąc go z rytuałami nieba i ziemi. Congi odnajdywano w grobach  znaczących osób tej starożytnej cywilizacji. Wykonane są z jadeitu lub nefrytu.


Kupując przedmiot nie miałem o nim zielonego pojęcia. Zaintrygował mnie jednak na tyle, że zdecydowałem się sięgnąć po portfel.

Dziś wiem, że rzecz nawiązuje do kultury Liangzhu, istniejącej 3000-2000 lat p.n.e. wokół jeziora Tai w prowincji Jangsu. Uważa się, że powstało tam najwcześniejsze w Azji Wschodniej, społeczeństwo zorganizowane w państwo.

Sam cong nadal pozostaje tajemnicą. Spekuluje się jedynie na temat jego przeznaczenia wiążąc go z rytuałami nieba i ziemi. Congi odnajdywano w grobach  znaczących osób tej starożytnej cywilizacji. Wykonane są z jadeitu lub nefrytu. Mają różną wielkość, od dużych kilkudziesięciocentymetrowych po niewielkie przypominające rozmiarem amulety. Badaczy zastanawia bardzo precyzyjna obróbka twardego kamienia. Geometryczna, elegancka, minimalistyczna forma bardziej przypomina rzeźby z kręgu sztuki współczesnej niż przedmiot starożytnego kultu. Wzór grawerowany na neolitycznych kamieniach łączony jest maskami i wzorami taotie, przedstawiającymi demona, odnajdywanymi na późniejszych brązach.

Podobna do conga forma pojawia się w czasach nam o wiele bliższych, głównie w ceramice.

Nie jestem w stanie ocenić jak stary jest oferowany artefakt. Nazwa materiału z jakiego jest wykonany, pojawiła się po konsultacjach z fachowcem od minerałów.

Cong ma 22 cm wysokości i 9 cm szerokości. Otwór wewnątrz ma średnicę 7 cm.

Specyficzne kody