Pudełko z rybami Koi. Drewno. Korea. XIX wiek.

1 600,00 zł
Brutto

Pudełko jest zapewne tylko drobnym , nic nie znaczącym odpryskiem kolekcji Pierre Bergera ale za taką proweniencję nie jeden zbieracz dałby się pokroić.

Zwykle nie kolportuję dalej opowieści zasłyszanych przy zakupie lecz tym razem odstąpię od tej zasady. Nie mam powodu wątpić w jej prawdziwość. Usłyszałem ją w momencie gdy cena transakcji była już dogadana.

Pudełko kupiłem w Paryżu. W jednym ze sklepików na Clignancourt. Odwiedzam to miejsce od lat lecz rzadko udaje mi się cokolwiek tam kupić choć rzeczy są przepiękne a ich autentyczność nie budzi żadnych wątpliwości. Sklep specjalizuje się w starej sztuce europejskiej, czasami pojawiają się przedmioty z Azji. Niestety ceny nie dają zwykle żadnej nadziei na zarobek. Tym razem się udało.

Otóż, pudełko pochodzi według sprzedawcy z kolekcji Pierre Bergera, który wraz z kreatorem mody Yves Saint Laurentem przez lata tworzyli niezwykłą kolekcję antyków i sztuki XX wieku. Gdy w 2009 roku zdecydowali wystawić część swych zbiorów na aukcji w Christies, było to wydarzenie znaczące dla światowego rynku sztuki i antyków.

Pudełko jest zapewne tylko drobnym , nic nie znaczącym odpryskiem kolekcji Pierre Bergera ale za taką proweniencję nie jeden zbieracz dałby się pokroić.

Według sprzedawcy pudełko pochodzi z Korei i datował je na co najmniej XIX wiek. Nie wątpię w żadną z tych informacji choć nigdzie nie znalazłem podobnego. Potwierdza to po części stylistyka starych koreańskich mebli i szkatułek, pozbawionych przesadnych ozdób i malatury, stawiających na eksponowanie faktury drewna. Oczywiście pudełko nie należy do kręgu sztuki dworskiej. Jest prowincjonalne, zbliżone do sztuki popularnej. Rzeźba na obrotowym wieku przedstawia zapewne ryby Koi. Ozdobne karpie, których hodowla była popularna w Chinach, Japonii, Korei i Wietnamie.

Pudełko ma 20 cm długości, 11 cm szerokości i 5 cm wysokości.

Specyficzne kody